Copeland, Bona i Portuondo na Drums Fusion

Wiktoria Raczyńska
,

Takie koncerty zdarzają się „raz na sto lat”. 1 i 2 czerwca, na festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy wystąpią gwiazdy światowej muzyki: Stewart Copeland, Richard Bona i Omara Portuondo.

Copeland to założyciel legendarnego The Police i jeden z najwybitniejszych perkusistów w historii muzyki. Bona to multiinstrumentalista znany ze współpracy z Pat Metheny Group czy Bobby’m Mc Ferrinem. Omara zasłynęła na świecie wykonaniem najpiękniejszej pieśni z filmu Wima Wendersa „Buena Vista Social Club”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Drums Fusion, w tym roku gościć będzie wielkie gwiazdy. Omara Portuondo i Richard Bona (z zespołem Mandekan Cubano) zagrają w Bydgoszczy 1 czerwca, a dzień później – Stewart Copeland, współtwórca legendarnej grupy The Police.

Omara Portuondo, czyli Buena Vista Social Club

Ta wspaniała kubańska wokalistka, urodziła się w samym sercu kraju – Hawanie. Bydgoszcz odwiedzi z koncertem „LAST KISS from the Buena Vista Social Club”.

Przez lata Omara zdobywała uznanie stając się prawdziwą gwiazdą dzięki niepowtarzalnemu głosowi, nieziemskim ruchom i wyczuciu kubańskiego rytmu. Jej nazwisko widnieje na ponad 20 płytach wydanych przez różnorodnych, kubańskich artystów, debiutując już w latach 50. XX wieku. Największą popularność zdobyła pod koniec lat 90. wraz z ukazaniem się filmu „Buena Vista Social Club” Wima Wendersa. W duecie z Compayem Segundo zaśpiewała jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek z płyty o tym samym tytule – „Veinte años”. Dzięki sukcesowi albumu z tego filmu stała się rozpoznawalna na całym świecie. Omara Portuondo zagra na Drums Fusion, na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, 1 czerwca 2019.

Richard Bona, czyli najpiękniejsze muzyki świata

Jego muzyka to połączenie jazzu, bossanovy, popu, afro-beatu oraz tradycyjnych songów i funku. Bona jest światowej sławy gitarzystą basowym, zwanym czasem „afrykańskim Stingiem”, chociaż tak naprawdę, nie są mu potrzebne żadne porównania.

Urodził się w Kamerunie, w maleńkiej zamieszkanej przez 20 osób wiosce w dżungli. Dziś jest wielką gwiazdą, a na koncie ma współpracę z takimi gigantami jak Joe Zawinul, Paul Simon, Chaka Khan, Herbie Hancock, Bobby Mc Ferrin, Chick Corea, czy George Benson. Współtworzył też muzykę Pat Metheny Group.

Na Drums Fusion zaprezentuje swój najnowszy album „Heritage” nagrany wraz ze składem Mandekan Cubano, który wystąpi z Boną. „Heritage” to próba sprawdzenia jak blisko jest z kubańskich skojarzeń do muzycznych afro-tradycji. Roztańczone rytmy prosto z Kuby, zestawione są na płycie z tradycjami zachodnioafrykańskich niewolników, będącymi inspiracją jego poprzednich nagrań. Richard Bona zagra na Drums Fusion, na Wyspie Młyńskiej, 1 czerwca 2019. Bilety już w sprzedaży.

Stewart Copeland, czyli arcymistrz perkusji z The Police

Założyciel legendarnej grupy The Police jest też jednym z najwybitniejszych perkusistów w historii muzyki światowej. W Bydgoszczy wystąpi z projektem muzycznym „Stewart Copeland Lights Up the Orchestra”. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra muzyków bydgoskiej Opery Nova.

Podczas koncertu usłyszymy utwory Copelanda ze ścieżek dźwiękowych do filmów „Wall Street” Olivera Stone, „Rumble Fish” F.F. Coppoli i „Equalizer/Bez litości” Antoine’a Fuqua. Będzie też muzyka The Police, utwory „Darkness”, „Don’t Stand” i „Miss Gradenko” – wszystkie napisane dla zespołu przez Copelanda. Fani gier chętnie wysłuchają „Deszczowego tygrysa” ze ścieżki do gry „Spyro the Dragon”.

Copeland jest wybitnym mistrzem perkusji. W 2016 roku zajął 10 miejsce na liście „100 najlepszych bębniarzy wszechczasów” prestiżowego magazynu Rolling Stone. W trakcie kariery sprzedał ponad 60 mln płyt na całym świecie oraz zdobył liczne nagrody, w tym pięć Grammy.

Największą sławę zyskał współtworząc przez 8 lat legendarną grupę rockową The Police, którą założył w 1977 roku wraz ze Stingiem i Andym Padovanim (zastąpionym wkrótce przez Andy’ego Summersa).

Świat muzyki niezwykle ceni twórczość Stewarta Copelanda. W roku 2003 został wprowadzony do panteonu Rock’n’Roll Hall of Fame (jako muzyk The Police), w 2005 do Modern Drummer Hall of Fame i w 2013 do The Classic Drummer Hall of Fame.

Poczesne miejsce w twórczości Copelanda zajmuje muzyka filmowa. W 1983 roku otrzymał Złoty Glob za muzykę do „Rumble Fish” Francisa Forda Coppoli.

Skomponował też ścieżki dźwiękowe do „Wall Street” Olivera Stone’a, „Riff’Raff” Kena Loacha i do nominowanych do Oscara „Czterech dni we wrześniu” w reżyserii Bruno Barreto. Stewart Copeland zagra na Drums Fusion, w Operze Nova Bydgoszczy, 2 czerwca 2019. Bilety już w sprzedaży na KupBilecik i eBilet. 

13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny DRUMS FUSION odbędzie się w dniach 27 maja – 2 czerwca 2019 w Bydgoszczy.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama