Co się święci 3 maja?

Magdalena Jabłońska
,

Kolorowe jarmarki, pożółkłe fotografie, mroczne podziemia cytadeli, patriotyczne uniesienia… Świętować będziemy od Poledna po Żnin, od Włocławka po Grudziądz, od Brześcia Kujawskiego po Chełmno. 3 maja warto poświęcić trochę czasu na podróże po regionie.

– 3 maja warto wybrać się do Pałacu w Polednie, gdzie w ramach Jarmarku Natura organizatorzy będą promować tradycyjne produkty i wyroby. Do udziału zostali zaproszeni mistrzowie rękodzieła oraz wytwórcy ekologicznej żywności z regionu i nie tylko. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, nie zabraknie też oczywiście regionalnej kuchni – zaprasza Iwona Karolewska, sekretarz Powiatu Świeckiego.

Podczas jarmarku zobaczyć będzie można także pokaz samochodów z lat 60-tych i 70-tych, wystawę zabytkowych maszyn rolniczych, a na dzieci i rodziców czekać będą m.in. gry i zabawy plenerowe, przejażdżki kucami i pokazy bartnicze.

Tradycyjnej kuchni i wyrobów rękodzielniczych nie zabraknie też na Jarmarku Floriańskim, organizowanym w ramach tegorocznych Dni Żnina. Żniński Dom Kultury zaprasza tego dnia wszystkich, którzy chcą się zapoznać z twórczością innych – lub pochwalić własną.

Na piknik, tym razem w klimacie militarnym, zaprasza z kolei stowarzyszenie Rawelin, które 3 maja otworzy przed zwiedzającymi bramy grudziądzkiej Cytadeli. Zaprzyjaźnione jednostki wystawią tego dnia elementy uzbrojenia i wyposażenia, na majdanie swoje obozy rozbiją dwie grupy rekonstrukcji historycznej, w plenerze odbędzie się też turniej strzelecki z broni automatycznej.

3 maja również Brześć Kujawski stanie się kujawską stolicą folkloru. To wszystko za sprawą IV Festiwalu Zespołów Folklorystycznych, w ramach którego w Brześciu zaprezentują się znane i lubiane zespoły ludowe z terenu województwa.

Muzycznie będzie także we Włocławku, gdzie rocznicę uchwalenia konstytucji świętować będzie można na koncercie pieśni patriotycznych. Zagra i zaśpiewa Kapela z Szaconkiem, której repertuar to znane głównie z dwudziestolecia międzywojennego i powojenne utwory w nowych aranżacjach.

Na patriotyczne uroczystości zaprasza też Chełmno. W planach m.in. koncert Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury w towarzystwie Mażoretek, a dla najmłodszych plener malarski, który poprowadzi plastyczka Regina Gargol.

Przez całą majówkę można odwiedzać zamek w Świeciu, gdzie w ramach inauguracji sezonu turystycznego otworzono wystawę fotografii i pocztówek z zamkiem w tle.

Reklama