Co się będzie mieścić w czwartym kręgu opery?

Marek Tomaszewski
,

Zakończone zostały prace nad koncepcją rozbudowy bydgoskiej Opery Nova. Cała inwestycja, według wstępnych szacunków, ma kosztować około 80 milionów złotych.

W czwartym kręgu opery znalazłyby się sala kameralna pełniącą funkcję sali scenicznej, służącej także do prób, z widownią na około 450-500 osób, hol z zapleczem szatniowym, wielofunkcyjna przestrzeń wystawiennicza, sala projekcyjno-konferencyjna na około 250-300 widzów , łącznik z istniejącym gmachem.

csm_2a_bb5655f6e6Nowy krąg ma liczyć około 4400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Od brzegu Brdy dzieliłoby go około 10 metrów. Wysokość budynku to około 19 metrów. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Szczegółowe rozwiązania architektoniczne  i dobór materiałów określone zostałyby na etapie sporządzania projektu budowlanego.

csm_1a_9496c7ffa4Częścią opracowania była również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 stanowisk. Wjazd do garażu zaplanowano od  strony ul. Karmelickiej, przewidziano wybudowanie nad nim placu z mała architekturą na poziomie wejścia do opery. Opracowanie przewiduje możliwość niezależnej realizacji zarówno czwartego kręgu, jak i garażu.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł jej dyrektor Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Inwestycja ma być wspófinansowana po połowie przez miasto i samorząd województwa. Ponadto Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia 50 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy Opery Nova

csm_3a_ab17985e44– Realizacja tej  inwestycji wzmocniłaby rangę miasta jako ośrodka kultury muzycznej – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Inwestycja przyczyni się poza tym do rozwoju działalności festiwalowej, w tym festiwalu Camerimage, a także działalności wystawienniczej.

Reklama