Camerimage przeniesie się do Torunia?

Marek Tomaszewski
,

List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage w Toruniu podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Sygnatariusze deklaracji spotkali się 20 grudnia w Warszawie. W liście wskazują na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym, gdy w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe.

Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował akceptację działań zmierzających do utworzenia centrum, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale funduszy unijnych.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował, że Toruń podejmie się roli inwestora Centrum Festiwalowo-Kongresowego, doprowadzi do udziału finansowego miasta w inwestycji, a także zajmie się prowadzeniem porozumienia z pozostałymi sygnatariuszami prac przygotowawczych dla inwestycji oraz zarezerwuje około 7000 mkw. gruntu w pobliżu Jordanek na budowę centrum.

Ze strony prezesa Fundacji Tumult Marka Żydowicza w liście intencyjnym zapisana została deklaracja udzielenia prawa do marki Camerimage do nazwy nadanej Centrum Festiwalowo-Kongresowemu oraz organizowanie w obiekcie festiwalu, promowanie centrum w Polsce i za granicą, podjęcie skutecznych starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny obiektu istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu.

Podpisany w środę list intencyjny jest wstępną deklaracją. Ewentualne kolejne zobowiązania będą zawierane w odrębnych dokumentach.

materiał i zdjęcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Reklama