Bydgoszczanie zbierają podpisy pod e-petycją antysmogową

Magdalena Jabłońska
,

W tej chwili (15 stycznia) na liście widnieje ponad 1000 podpisów. W celu prawidłowego wypełnienia petycji należy koniecznie, po podpisaniu się, kliknąć w link potwierdzający, który przychodzi na maila.

Petycja skierowana jest do Rady Miasta Bydgoszczy i Prezydenta Miasta Bydgoszczy w sprawie podjęcia działań antysmogowych w mieście.

Fragment uzasadnienia:

W Bydgoszczy znajduje się około 20 tysięcy pieców na paliwa stałe, rocznie wymienianych jest około 200Przy takim tempie wszystkie piece w Bydgoszczy zlikwidowane zostaną za 100 lat. Wniosek nasuwa się sam – tempo wymiany pieców jest zdecydowanie zbyt wolne, a działania mało skuteczne. Dla porównania, w tym i ubiegłym roku w Krakowie zlikwidowano po 6 tysięcy pieców, a w sumie od 2016 roku, w ciągu trzech lat, ponad 20 tysięcy spośród 30 tysięcy, czyli dokładnie tyle ile jest wszystkich pieców w Bydgoszczy (ponadto od września 2019 roku będzie tam obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem). Jesteśmy zdania, że dofinansowanie do wymiany pieca węglowego w Bydgoszczy wynoszące 4000 zł jest dla osób o niskich dochodach zdecydowanie zbyt małe. Dla porównania, dotacje w Krakowie wynosiły w 2016 roku dokładnie 100% kosztów wymiany pieca, w 2017 roku – 80%, w 2018 roku – 60%, w 2019 r. wyniosą 40%. Właśnie dzięki takiemu systemowi dofinansowania udało się zmobilizować krakowian do rekordowego składania wniosków w 2016 roku. W Toruniu można otrzymać dotację do wysokości 8400 zł w przypadku wymiany pieca na paliwa stałe na ogrzewanie gazowe. Ponadto w Krakowie oraz Gdańsku, w którym jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż w Bydgoszczy, są wprowadzone programy osłonowe w zakresie dopłat do wyższych kosztów ogrzewania w związku z likwidacją pieców na paliwa stałe. Od kwietnia 2018 roku do sądów składane są pozwy przeciwko miastom i skarbowi państwa za nieskuteczne działania i zbyt opieszałą walkę władz ze smogiem. Korzystniejszym rozwiązaniem jest przeznaczenie funduszy na walkę ze smogiem, niż na ewentualne odszkodowania w wyniku przegranych procesów. Wzywamy Radę Miasta i Prezydenta Miasta Bydgoszczy do podjęcia natychmiastowych, zakrojonych na szeroką skalę, działań na rzecz walki z niską emisją, wzorowanych na skutecznych działaniach antysmogowych prowadzonych w Krakowie, które byłyby odczuwalne dla mieszkańców już od nowego sezonu grzewczego. Za każdy dzień Państwa zwłoki w podejmowaniu decyzji w tej kwestii płacimy zdrowiem my i nasze dzieci.

Pełna treść uzasadnienia oraz link do e-petycji tutaj.

Reklama