Bydgoszczanie wybrali inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego

Marek Tomaszewski
,

Ponad 42 tysiące głosów oddali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Bydgoszczanie wskazali najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku na ich osiedlach. To co najmniej 33 inwestycje, na które miasto zagwarantowało blisko 10 milionów złotych.

W tym roku głosowała rekordowa liczba mieszkańców. W ramach BBO zgłoszonych zostało ponad 500 projektów. Pod  głosowanie trafiły 274 zadania. Do realizacji przewidziane są co najmniej 33 projekty.

Najwięcej głosów oddali mieszkańcy osiedli Szwederowo (ponad 6 tysięcy), Nowy Fordon (blisko 5,7 tysięcy ) i Leśne (ponad 3 tysiące). Najwięcej głosów otrzymały przede wszystkim zadania związane z infrastrukturą drogową oraz rekreacją. Na parking przy ul. Goszczyńskiego zagłosowało 1418 mieszkańców Szwederowa. W Starym Fordonie budowa ul. Celnej otrzymała 1124 głosy. Ponad tysiąc bydgoszczan zagłosowało na budowę sceny przy MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego.

Do realizacji w oparciu o BBO trafi kilkanaście zadań związanych między innymi z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Są to, między innymi, nowe siłownie plenerowe, place zabaw, miasteczko rowerowe w Nowym Fordonie, tor do jazdy na rolkach na Glinkach, ogród społecznościowy na Błoniu czy ścieżka zdrowia na Terenach Nadwiślańskich.

Bardzo często bydgoszczanie wskazywali jako priorytet budowę dodatkowych miejsc parkingowych. Na tego typu zadania głosowali, między innymi, mieszkańcy osiedli Czyżkówko, Leśne, Nowego Fordonu, Szwederowa, Kapuścisk i Łęgowa.

W oparciu o budżet obywatelski przebudowane maja być również ulice Hoża na Wilczaku, Celna w Starym Fordonie i Gersona na Górzyskowie. Nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu lepiej zostanie zagospodarowany bulwar wzdłuż ul. Spacerowej, a na Flisach na drugim brzegu zacznie się budowa ścieżki rowerowej. Liczną grupę zadań stanowią też projekty związane z budową lub remontami chodników, m.in., wzdłuż ul. Mazowieckiej, Smoleńskiej, w parku przy ul. Wielorybiej, Waryńskiego, Gałczyńskiego, Krakowskiej.

W przypadku Wyżyn nie ogłoszono wyników plebiscytu, ponieważ istnieje podejrzenie, że nawet 4600 głosów może być sfałszowanych. Wątpliwości urzędników budził fakt wielokrotnego głosowania z jednego numeru IP co kilkadziesiąt sekund, wykorzystywanie danych osób zmarłych. Wyniki ogłoszone będą w terminie późniejszym. Sprawdzanie może potrwać do końca I kwartału 2018. Po dodatkowej weryfikacji dotyczącej dwóch projektów o wykrytych nieprawidłowościach zawiadomione zostaną odpowiednie organy, które podejmą dalsze czynności.

grafika: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama