Bydgoszczanie na „zebrach” będą lepiej widoczni

Magdalena Jabłońska
,

ZDMiKP wybrał wykonawcę dużego pakietu zadań związanych z poprawą bezpieczeństwo pieszych na kolejnych przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Doświetlenie kolejnych 21 „zebr” pochłonie blisko milion złotych.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Inwestycje związane z doświetleniem przejść są planowane w następujących lokalizacjach:

1. ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
2. ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
3. ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
4. ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
5. ul. Fordońska / ul. Magazynowa
6. ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
7. ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
8. al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego / ul. Sandomierska
9. ul. Kamienna / ul. Bałtycka
10. ul. Fordońska / ul. Gajowa
11. ul. Kamienna / ul. Gajowa
12. ul. Nakielska / ul. Słoneczna
13. al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
14. ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
15. ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
16. ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
17. ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
18. ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
19. ul. Kamienna / ul. Inwalidów
20. ul. Twardzickiego / ul. Przybory
21. ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

ZDMiKP wybrał już wykonawcę zadania i przygotowuje się do podpisania umowy. Zadanie zrealizowane zostanie w systemie zaprojektuj i wybuduj. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Elperia, która wyceniła wartość podstawowego zamówienia na kwotę 948 tysięcy złotych i zaoferowała 5-letnią gwarancję. Miastu zależy na sfinalizowaniu prac w ciągu około 3 miesięcy od podpisania umowy. Zakładają jednocześnie możliwość rozszerzenia zadania o kolejne lokalizacje.

Część zadań uruchomiono już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi są lepiej widoczni na skrzyżowaniach ul. Pelplińskiej z Derdowskiego, Galla Anonima i Jarużyńską.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.

Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama