Bydgoszcz jest Polska. Weź udział w konkursie

Magdalena Jabłońska
,

Bydgoszcz jest Polska 1920 – to hasło przewodnie zbliżających się obchodów. Na dzisiejszej konferencji prasowej Miasto ogłosiło konkursy na dofinansowanie projektów i wydarzeń, oficjalny logotyp oraz okolicznościowy mural. Wszystko po to, by w sposób szczególny upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

– Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy czas dla Bydgoszczy. Chcemy szczególnie upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce 20 stycznia 1920 roku, kiedy polskie wojska wkroczyły do miasta, a Bydgoszcz oficjalnie wróciła do Rzeczpospolitej. Budując lokalną tożsamość i dumę z naszego miasta zapraszamy do wspólnego świętowania oraz współorganizowania tych obchodów – mówił na konferencji Michał Sztybel, zastępca prezydenta. – Między 18 a 20 stycznia 2020 roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Świętowanie rozpoczniemy od Sylwestra Wolności, który będzie radosnym symbolem wejścia w Nowy Rok, tak jak to miało miejsce sto lat temu, gdy bydgoszczanie oczekiwali powrotu do Macierzy – dodał.

Przygotowując się do obchodów Miasto ogłosiło konkursy, które mają towarzyszyć oficjalnym obchodom. Czeka na inicjatywy mieszkańców, organizacji pozarządowych, uczelni i szkół, które mają pomysł jak oryginalnie upamiętnić te historyczne wydarzenia. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty i wydarzenia nawiązujące do obchodów. Twórca rocznicowego logotypu „Bydgoszcz jest Polska – 1920” otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Wkrótce ogłoszony zostanie również konkurs na okolicznościowy mural. Trwa zbiórka historycznych zdjęć z lat 1900 – 2000.

Konkurs „Bydgoszcz jest Polska 1920”

Miasto czeka na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. Organizując to historyczne wydarzenie czeka na oryginalne i wyjątkowe koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców Bydgoszczy. Mogą to być: imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy, przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych. Na wnioski czeka do 25 października, do godziny 10.00. Szczegóły konkursu znajdują się tutaj.

Konkurs na projekt oficjalnego rocznicowego logotypu

Z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy Miasto ogłosiło także konkurs na logotyp, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w całym 2020 roku. Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” wyłoniony w konkursie będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych. Znajdzie się on m.in. na jednym z najwyższych budynków nieopodal Brdy, który obecnie przebudowywany jest na hotel. O wyborze logotypu zdecydują także mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Na projekty czeka do 4 października, do godziny 10.00. Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowała Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A.. Szczegóły konkursu znajdują się tutaj.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama