Bydgoszcz ekologiczna i przyjazna – nowa aplikacja

Magdalena Jabłońska
,

Ruszyła nowa aplikacja dla mieszkańców związana z efektywnym zarządzaniem energią. Dzięki niej obliczysz koszty zużycia energii i ogrzewania w gospodarstwie domowym, a także sprawdzisz jakość powietrza.

Aplikacja została po raz pierwszy zaprezentowana w Ferrarze we Włoszech podczas spotkania dotyczącego zakończenia projektu CitiEnGov, w którym uczestniczy nasze miasto. Od dzisiaj mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem naszej aplikacji w pozostałych europejskich miastach biorących udział w projekcie.

Jak korzystać z aplikacji? Tutaj są dostępne wszystkie ceny prądu, węgla i gazu. W zakładce „Kalkulator zużycia energii w gospodarstwach domowych” można sprawdzić ile kosztuje korzystanie z rożnych paliw w domu lub mieszkaniu. Daje to możliwość obliczenia kosztów remontów, wymiany pieców czy kosztów ogrzewania w danym gospodarstwie domowym.

Jest też sporo informacji dotyczących gospodarowania energią, ochrony środowiska, a także odnawialnych źródeł energii czy dotacji związanych z ekologicznymi rozwiązaniami dotyczącymi ogrzewania. Dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli dowiadywać się o nowych formach finansowania inwestycji w OZE.

Można też sprawdzić kalkulator zużycia energii oraz emisji zanieczyszczeń związanej z transportem – dowiemy się, m.in., w zależności od rodzaju samochodu, którym się poruszamy, ile kosztuje nas przejazd stukilometrowego odcinka i jaka jest emisja zanieczyszczeń na danym odcinku trasy.

Aplikacja pozwala także na sprawdzanie stanu powietrza w każdym punkcie naszego miasta. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiadamy system służący do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. Dzięki modelowaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń uzyskano ich czasowy i przestrzenny rozkład na terenie Bydgoszczy.

 

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama