Bydgoskie Centrum Sztuki obchodzić będzie trzecie urodziny

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy z okazji trzecich urodzin Bydgoskiego Centrum Sztuki, który odbędzie się 25 lutego o godzinie 18.00.

Na wystawie pokazane zostaną fragmenty kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Bliżej pokazana zostanie jego twórczość pomnikowa. Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z archiwum artysty.

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997)

W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art deco wdzierające się niejako w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów. Gdzieś w cieniu Praczek kryją się inne dowody geniuszu Horno: Chrystus na ołtarzu głównym, Matka Boska w ołtarzu zewnętrznym i Chrystus Dobry Pasterz na galerii dziedzińca kościoła św. Rocha. W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Wystawę oglądać będzie można do 14 marca 2020 roku.

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

Reklama