Bydgoskie Autografy i Święto Ulicy Długiej już 8 września

Magdalena Jabłońska
,

Będą trzy nowe autografy na ul. Długiej: inżyniera, lekarza i muzyka. Uroczyste odsłonięcie już 8 września.

Kompozytor Krzysztof Herdzin, wybitny chirurg Arkadiusz Jawień oraz światowej sławy budowniczy Józef Szala złożą swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów. Uroczyste odsłonięcie połączone ze Świętem Ulicy Długiej odbędzie się w sobotę 8 września.

Tegoroczne odsłonięcie Bydgoskich Autografów będzie miało wyjątkowy charakter – będzie punktem kulminacyjnym Święta Ulicy Długiej, które rozpocznie się w sobotę 8 września się o godzinie 10.00.

Święto ulicy będzie wyjątkowe także z tego powodu, że zaangażowali się w nie właściciele sklepów i lokali gastronomicznych przy Długiej. Mieszkańcy będą mogli, m.in., wziąć udział w szkoleniu dotyczącym zakładania firmy z ekipą ze „Starówka Office”, czy zrobić własne mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Będą także koncerty i pokazy. Przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym konkursy z nagrodami, degustacje smakołyków i kącik zabaw.

O godzinie 13.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia Bydgoskich Autografów. W tym roku swoje podpisy złożą trzy wybitne postaci. Pierwszą z nich jest bydgoszczanin Krzysztof Herdzin, kompozytor, aranżer i pianista, a także dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako aranżer i producent muzyczny współpracował z większością polskich gwiazd piosenki, m.in., Ireną Santor, Marylą Rodowicz, Piotrem Cugowskim.

Drugą osobistością, która złoży swoją sygnaturę na ul. Długiej będzie profesor Arkadiusz Jawień, wybitny chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Został wybrany na Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej na kadencję 2018-2020. Prof. Jawień wprowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z 3 najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce.

Trzeci podpis złoży profesor Józef Szala, światowej sławy specjalista z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Od 1966 r. pracuje w Akademii Techniczno-Rolniczej (dzisiejszy UTP) na Wydziale Mechanicznym. W 1990 roku został rektorem Akademii Techniczno-Rolniczej i pełnił tę funkcję do 1993 roku. Jednocześnie w latach 1985-90 pracował w Politechnice Gdańskiej, najpierw jako docent, następnie profesor nadzwyczajny w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn. Od 1995 jest też zatrudniony jako profesor w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Za wybitne osiągnięcia naukowe w 1987 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego.

Święto Ulicy Długiej zakończy się Filmową Blokadą, podczas której obejrzeć w plenerze będzie można film „Sąsiedzi”.

Swoje autografy do tej pory złożyło 36 wyjątkowych osobistości:

2007 – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;

2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);

2008 – Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;

2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;

2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;

2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;

2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;

2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;

2014 – dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;

2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;

2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;

2017 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama