Bydgoski Trójkąt Literacki z ojcem chrzestnym polskiej fantastyki

Tomasz Welcz
,

1 grudnia rozpoczyna się Bydgoski Trójkąt Literacki 2016, który odbędzie się pod hasłem „Fantastyczniej!”. Gościem będzie Maciej Parowski, zwany „ojcem chrzestnym polskiej fantastyki”. Współtwórca legendarnych serii komiksowych „Funky Koval” i „Wiedźmin”, współzałożyciel miesięcznika literackiego „Fantastyka”.

Maciej Parowski to współzałożyciel legendarnego miesięcznika literackiego „Fantastyka” (1992-2003 był redaktorem naczelnym). Obecnie szefuje jego kontynuacji – „Czas Fantastyki”.  Pierwsze jego opowiadanie sf nosiło tytuł „Bunt robotów”  (1973). Za właściwy debiut uznano jednak powieść „Twarzą ku ziemi” (1981). Wpisała się ona na trwałe do nurtu polskiej fantastyki socjologicznej, obok dzieł  Janusza A. Zajdla, czy Edmunda Wnuka- Lipińskiego.

okladka_wiedzmin-dom-ze-szklaJego krytyczna publicystyka („Czas fantastyki”, „Małpy Pana Boga”) do dziś kształtuje oblicze polskiej „literatury imaginacyjnej” (jak lubi Parowski nazywać fantastykę). W 2010 wykonał beletrystyczny comeback powieścią „Burza. Ucieczka z Warszawy‘40”, wprowadzającą czytelnika w świat historii alternatywnej.

Maciej Parowski to także wybitny znawca komiksu. Współautor fundamentalnych dla polskiej fantastyki tytułów: „Funky Koval” i „Wiedźmin”.  „Funky Koval” – legendarny komiks z rysunkami Bogusława Polcha – powstał wg scenariusza Parowskiego i Jacka Rodka. Uznawany jest za najlepszy polski komiks fantastyczno-naukowy, a zdaniem niektórych najlepszy polski komiks w ogóle. Po raz pierwszy został opublikowany „Fantastyce” jesienią 1982 roku. Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który  tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym. Komiks był próbą stworzenia polskiego superbohatera, kultury masowej, która wcześniej w Polsce nie istniała.

Warto dodać, że w początkowym okresie, w pracach nad koncepcją komiksu brał udział także bydgoszczanin Wiktor Żwikiewicz, pisarz i założyciel Bydgoskiego Klubu Miłośników Fantastyki „Maskon”. Ostatecznie jedynie użyczył twarzy jednemu z bohaterów.

Komiks o Wiedźminie był pierwszą serią rysunkowych przygód bohatera stworzonego przez Sapkowskiego i wydaną w latach 1993-95. Doczekał się wielu reedycji i kontynuacji.

Spotkanie z Maciejem Parowskim odbędzie się w piątek, 2 grudnia, w Galerii Wspólna MCK przy ul. Batorego 1/3. Początek o godzinie 18.

funky_koval1-3 grudnia Bydgoski Trójkąt Literacki „Fantastyczniej!”

Czwartek, 1 grudnia, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego 1/3)

14.00-14.50:  „Współczesne gry z tradycją baśni – na wybranych przykładach z literatury, filmu i fotografii” – wykład dr hab. Moniki Brzóstowicz-Klajn

15.00-15.50:  „Jak się pozbyć sekutnicy? O łowcach czarownic w amerykańskich filmach fantasy” – wykład Adrianny Filonowicz

16.00-16.50:  „Od literatury do filmu. Dehumanizacja w „Czarnym zwierciadle” – wykład Łukasza „Nikora” Nalewajka

17.00-17.50: „Drugie życie rycerzy Okrągłego Stołu – legenda arturiańska w literaturze fantasy” – wykład dr Marty Kładź-Kocot

Piątek, 2 grudnia, Galeria Wspólna MCK

16.00-16.50: debata „Mit i współczesność w świecie Wiedźmina” − dr Marcin Kowalczyk, dr Marta Kładź-Kocot, Marcin A. Dobkowski

17.00-17.50: „Początki transhumanizmu. Co zrobił Dukaj z Fiodorowem” – wykład dr. Piotra Gorlińskiego-Kucika

18.00-20.00:  spotkanie z Maciejem Parowskim (prowadzenie: Tadeusz Krajewski)

Sobota, 3 grudnia, kawiarnia Szpulka, MCK (ul. Marcinkowskiego 12)

11.00-11.50: „Jest steampunk, jest idea” – wykład dr. Mirosława Gołuńskiego

12.00-12.50: debata „Człowiek przyszłości” (Tadeusz Krajewski, Marcin A. Dobkowski, dr Mirosław Gołuński, dr Marta Kładź-Kocot, dr Marcin Kowalczyk)

13.00-13.50: „Fantastyka i religia − przykłady korelacji w prozie Wojciecha Szydy” – wykład dr. hab. Marka Kurkiewicza

15.00-17.00: spotkanie z Michałem Cetnarowskim (prowadzenie: dr Marcin Kowalczyk)

17.00- 19.00: spotkanie z Pawłem Majką (prowadzenie: dr Marta Kładź-Kocot)

20.30: projekcja filmu „Holy Motors” (Kino Orzeł, Marcinkowskiego 12)

materiał nadesłany: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama