Bydgoski Rower Aglomeracyjny już od 1 marca

Magdalena Jabłońska
,

Miejski system wypożyczania rowerów rusza już za kilka dni. 1 marca Bydgoski Rower Aglomeracyjny zainauguruje nowy sezon. Dzięki BRA możemy ekonomicznie, ekologicznie i sprawnie poruszać się po mieście.

Wszystkich mieszkańców Bydgoszczy Miasto zachęca do korzystania z miejskich rowerów. System BRA rusza 1 marca (piątek). Bydgoski Rower Aglomeracyjny to bezobsługowa wypożyczalnia rowerów. Do dyspozycji użytkowników jest 590 rowerów. Rower można wypożyczyć korzystając z 54 stacji, które ulokowane są w różnych częściach miasta, w tym także w Fordonie. Wypożyczalnie są czynne przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, a pierwsze 20 minut korzystania z roweru – bezpłatne.

By sprostać oczekiwaniom mieszkańców system jest systematycznie rozbudowywany. W 2018 roku zwiększono liczbę stacji o 16 nowych punktów wypożyczeń. Aby umożliwić korzystanie z systemu jak największej liczbie mieszkańców, stacje zlokalizowano przede wszystkim w centralnej części miasta, w pobliżu węzłów przesiadkowych, najważniejszych skrzyżowań oraz przystanków autobusowych. Bydgoscy rowerzyści w 2018 roku najchętniej korzystali z wypożyczeń rowerów na stacjach znajdujących się na Placu Wolności, przy ul. Skłodowskiej Curie (Jurasza) oraz na Wojska Polskiego (Magnuszewska).

Jak korzystać z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego?

Aby korzystać z systemu należy zarejestrować się na stronie www.bra.org.pl, zapoznać się z regulaminem oraz wpłacić opłatę wpisową 10 zł. Po udanej rejestracji użytkownik otrzyma swój LOGIN oraz PIN, które będą potrzebne do wypożyczenia roweru. Posiadacze Bydgoskiej Karty Miejskiej wystarczy by zarejestrowali ją przy dowolnym terminalu i używali karty jako LOGIN. Opłata za korzystanie z wypożyczonego roweru pobierana jest automatycznie z osobistego rachunku klienta w systemie BRA za pośrednictwem bezpiecznego systemu płatności online.

Jak wypożyczyć rower?

Na terminalu znajdującym się przy stacji należy postępować zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu. Po zalogowaniu należy wybrać numer zamka, przy którym znajduje się rower do wypożyczenia. Na wyświetlaczu pojawi się również kod do linki zabezpieczającej, który należy zapamiętać. Aby cieszyć się z jazdy rowerem należy jeszcze odblokować elektrozamek, który zabezpiecza rower przed kradzieżą. Zwrot roweru jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać wolny zamek na stacji docelowej i umieścić w nim rower, tak aby blokada zabezpieczająca uniemożliwiła ponowne wyciągnięcie roweru.

Użytkowników zachęcamy do zainstalowania aplikacji mobilnej. Umożliwia ona podgląd do swojego konta, zasilenia rachunku w dodatkowe środki, a także dostępnych do wypożyczenia rowerów na poszczególnych stacjach. Aplikację można pobrać tutaj (Android) i tutaj (iOS).

Garść statystyk z sezonu 2018:

Łączna liczba wypożyczeń – 396 099

Liczba zarejestrowanych użytkowników – 52 tysiące

Najpopularniejsze godziny wypożyczeń – 15.00–18.00

Liczba bezpłatnych wypożyczeń – 337 991

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama