Bydgoski Marzec po 37 latach

Marek Tomaszewski
,

Tegoroczne uroczystości związane z 37. rocznicą Bydgoskiego Marca’ 81 wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

– Już po raz trzeci organizujemy wspólnie obchody wydarzeń bydgoskich, które miały miejsce 37 lat temu. Jednak chcemy, aby pamięć o tym fakcie, który miał znaczenie dla całego kraju, trwała. Wtedy rolnicy i związki zawodowe przeciwstawili się reżimowi komunistycznemu na tyle skutecznie, że było to przyczynkiem do powstania NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 19 marca o godz. 12.00 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 r. przy ul. Dworcowej 87. Następnie uczestnicy przemaszerują do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu Wolności, gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Jana Tyrawy. O godz. 14.15 zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, a o godz. 14.30 sala konferencyjna otrzyma imię Bydgoskiego Marca 1981 r. Koncert „Kolęda Nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego rozpocznie się w Filharmonii Pomorskiej o godz. 17.00.

29178623_1806884252950356_7287758777674104832_n– Nie kryję satysfakcji, że zapoczątkowane w 2011 r. uroczyste obchody rocznicy wydarzeń marcowych trwają, ponieważ jest to ważna data we współczesnej historii Bydgoszczy, ale i regionu. Jako samorząd wyjątkowo czcimy tę rocznicę, temu służą nadawane przez nas złote medale „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” osobom szczególnie zasłużonym w walce o demokrację w naszym kraju. W tym roku chcemy wręczyć ich sześć, a poza osobami indywidualnymi wyróżniona zostanie organizacja „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Od początku wręczyliśmy około 800 medali – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski

– IPN od wielu lat jest zaangażowany w upamiętnianie wydarzeń bydgoskich, stara się podkreślić ich rangę i znaczenie w naszej najnowszej historii. 19 marca 1981 r., ta data rozpoczęła najpoważniejszy kryzys w stosunkach między władzami PRL a Solidarnością, nazywany później kryzysem bydgoskim – stwierdziła naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Jedną z inicjatyw wojewody Mikołaja Bogdanowicza dla uczczenia tegorocznych obchodów jest tablica pamiątkowa i nazwanie sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego imieniem Bydgoskiego Marca 1981 r. Treść, która znajdzie się na tablicy, została przygotowana przez pracownika bydgoskiej delegatury IPN dr. Krzysztofa Osińskiego. Umieszczono na niej także kod QR (Quick Response), który przeniesie nas do strony internetowej poświęconej wydarzeniom Bydgoskiego Marca 1981 r.

W Filharmonii Pomorskiej zaprezentowane zostanie „Kolęda Nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. – Oratorium miało swoją premierę w grudniu 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To, co przedstawimy w poniedziałek nie będzie kalką tamtego wykonania, będzie to nowe spojrzenie na tę ikonę muzyczną – zaprasza na koncert Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Muzycznej.

materiał i zdjęcie: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Reklama