Bydgoski Budżet Obywatelski w nowej odsłonie

Marek Tomaszewski
,

Rusza nowy Bydgoski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy już od poniedziałku,16 kwietnia, będą mogli zgłaszać propozycje inwestycji na swoich osiedlach.

W tym roku na realizację projektów w ramach BBO przeznaczono 13,3 miliona złotych – o 3,9 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Razem z inicjatywami lokalnymi z budżetu miasta na realizację pomysłów mieszkańców przekazane zostanie 18,3 miliona złotych.

Nowością w regulaminie BBO jest podział projektów na osiedlowe (na te przypadnie 10 mln zł) i ponadosiedlowe – 3,3 mln zł.

Jak poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej UM, aby projekt ponadosiedlowy mógł zostać zgłoszony do budżetu, będzie musiał, m.in., uzyskać pozytywną opinię przynajmniej trzech rad osiedli i nie może przekraczać 50 procent puli przeznaczonej na projekty ponadosiedlowe.

– Jeżeli chodzi o projekty ponadosiedlowe , pozostawiamy to pomysłom mieszkańców, ale możemy sobie wyobrazić, że jest to, na przykład, ścieżka rowerowa łącząca kilka osiedli – mówi Michał Sztybel.

Jeżeli natomiast chodzi o projekty osiedlowe, to ich koszty nie może przekroczyć 75 procent puli przeznaczonej na dane osiedle.

Zmiany w BBO poprzedzone zostały konsultacjami społecznymi. Mieszkańcy, jak poinformowała Patrycja Olszewska z Rady ds. Partycypacji Społecznej, zgłosili 660 uwag. Nie wszystkie będą zrealizowane w tym roku. Rada ds. Partycypacji Społecznej będzie nadal pracować nad niektórymi propozycjami. W przyszłym roku planuje się utworzenie BBO dla młodzieży i seniorów.

Już w  tym roku uruchomiony zostanie  program Ambasador BBO dla osób, które będą chciały zaangażować się w edukację obywatelską. – Mam tutaj na myśli kampanię edukacyjną dla mieszkańców Bydgoszczy, przede wszystkim dla młodzieży – powiedziała Patrycja  Olszewska.

– Odkąd działa budżet obywatelski, zrealizowaliśmy 324 zadania, powstało, m.in., 50 placów zabaw, 40 plenerowych siłowni, zamontowano 38 kamer miejskiego monitoringu. BBO zmienia się dynamicznie, chcemy, by był on dopasowany do oczekiwań mieszkańców – stwierdził prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Pomysły na inwestycje można zgłaszać od najbliższego poniedziałku (16 kwietnia) na stronie bydgoszcz.pl/bbo – na projekty osiedlowe do 31 maja, a ponadosiedlowe do 30 czerwca. Później nastąpi weryfikacja wniosków. Głosowanie zaplanowano na październik. W minionym roku na inwestycje w ramach BBO głosy oddało 42 425 bydgoszczan.

Harmonogram BBO 2018:
– zgłaszanie projektów osiedlowych przez mieszkańców: 16 kwietnia-31 maja
– zgłaszanie projektów ponadosiedlowych przez mieszkańców: 16 kwietnia-30 czerwca
– dyżury konsultacyjne, telefoniczne, warsztaty pisania wniosków: 16 kwietnia-30 czerwca
– podjęcie uchwał przez rady osiedla o zgłoszonych projektach z terenu danego osiedla – do 15 września
– podjęcie uchwał przez rady osiedla o zgłoszonych projektach – do 30 czerwca
– weryfikacja zgłoszonych projektów: 9 kwietnia 2018 r.- 1 września
– weryfikacja obywatelska: do 15 września
– spotkania informacyjne dla mieszkańców w sprawie weryfikacji projektów: 30 czerwca- 16 września
– głosowanie przez mieszkańców na projekty: 1 października- 31 października
– ogłoszenie listy projektów do realizacji: do 30 listopada

Reklama