Bydgoska przepustka do NATO

Tomasz Welcz
,

Do widoku żołnierzy z obcymi naszywkami i narodowymi flagami na mundurach bydgoszczanie zdążyli się przyzwyczaić. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) to ośrodek o ważnym znaczeniu dla struktur NATO. Postanowiliśmy zajrzeć do budynku przy Szubińskiej 2 i pokazać, na czym polega praca w JFTC. Okazja jest szczególna, bo bydgoskie centrum szkoleniowe NATO w tym roku obchodzi 10-lecie powstania.

Tym, co świadczy o randze bydgoskiego ośrodka jest fakt, że na świecie istnieją tylko dwa tego rodzaju centra szkoleniowe NATO. – Drugim jest Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii. Razem z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (Allied Command Transformation) – informuje ppłk Christian von Platen, rzecznik prasowy JFTC.

CWIXCentrum powstało w 2004 roku, do swojej obecnej siedziby przy ul. Szubińskiej przeniosło się w 2009 roku. – Bardzo szybko zaczęło odgrywać znaczącą rolę w sieci szkoleń podległej Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji. Pierwotną misją centrum było szkolenie Sił Odpowiedzi NATO, a od roku 2008 większy nacisk położono na szkolenia dla żołnierzy i sztabów przed ich wyjazdem do Afganistanu w ramach misji ISAF – mówi ppłk Christian von Platen.

Od grudnia ubiegłego roku dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych jest gen. bryg. Wojciech Grabowski – pierwszy polski dowódca JFTC. W centrum pracuje obecnie 105 oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych NATO z 17 krajów członkowskich Sojuszu (Albanii, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Węgier i Włoch) oraz jednego kraju Partnerstwa dla Pokoju (Gruzji). Zatrudnienie znalazło tu także 30 cywilnych pracowników lokalnych. Większość zagranicznego personelu mieszka ze swoimi rodzinami w Bydgoszczy i pobliskich miejscowościach.

Training_auditoriumW Bydgoszczy na wielu rodzajach kursów szkolą się oficerowie, podoficerowie różnych szczebli i jednostek z różnych krajów. Każdy rok praktycznie różni się liczbą i charakterem szkoleń czy innych wydarzeń, które odbywają się w JFTC. W ciągu roku przyjeżdża do Bydgoszczy kilka tysięcy osób z całego świata. Przykłady? W 2012 roku ponad 5000 osób uczestniczyło w dziewięciu dużych szkoleniach i ćwiczeniach oraz około 30 kursach, eksperymentach, warsztatach i konferencjach. Około 80 procent z tej liczby to uczestnicy szkoleń trwających ponad dwa tygodnie i dłużej. W JFTC goszczą nie tylko żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego, ale również Partnerstwa dla Pokoju czy innych współpracujących z Sojuszem krajów – takich jak na przykład Irak, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Korea Południowa. Stałymi gośćmi JFTC są Afgańczycy – głównie przedstawiciele Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa, a wśród nich także panie służące w Afgańskiej Armii Narodowej i w Afgańskiej Policji Narodowej.

French_military_orchestra_performence_in_the_ISOBPrzedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Połączonych uczestniczą w ważnych dla naszego miasta wydarzeniach, między innymi, urodzinach Bydgoszczy, obchodach świąt narodowych i rocznicach powrotu miasta do Macierzy. To, co z pewnością zapisało się w pamięci bydgoszczan to występy orkiestr wojskowych. Przykładem może być wspólny koncert Orkiestry Wojskowej Inspektoratu Sił Wsparcia w Bydgoszczy z niemiecką orkiestrą Wehrbereichsmusikkorps 1 z Neubrandenburga, która przyjechała na zaproszenie niemieckiej społeczności JFTC. Koncert odbył się we wrześniu 2012 roku na Starym Rynku. W listopadzie ubiegłego roku natomiast na zaproszenie francuskiego personelu JFTC do Bydgoszczy przyjechała wojskowa orkiestra z Jednostki Wojsk Łączności w Wersalu. Zagrała, między innymi, dla dzieci w Międzynarodowej Szkole ISOB, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego wspólnie z orkiestrą wojskową z Torunia oraz w szpitalu wojskowym, gdzie wystąpili dla chorych i personelu placówki.

Z okazji 10-lecia powstania JFTC planowana jest, organizowana wspólnie z Urzędem Miasta, wielka impreza plenerowa dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. O szczegółach na pewno poinformujemy.

Zdjęcia pochodzą z archiwum JFTC.

Reklama