Bydgoscy uczniowie o żydowskiej historii miasta

Marek Tomaszewski
,

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych stworzyli wyjątkową trasę spacerową związaną z historią Żydów mieszkających w Bydgoszczy. Trasa powstała w ramach programu edukacyjnego Fundacji – Szkoły Dialogu. Ich projekt weźmie udział w ogólnopolskim konkursie.

Podczas cyklu czterech warsztatów młodzież poznawała podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej oraz przygotowała spacer śladami Żydów w Bydgoszczy.

Bogata historia bydgoskiej gminy żydowskiej, tak dobrze odzwierciedlająca burzliwą historię miasta, stanowiła gotowy do pracy materiał dla uczniów. Uczniowie klasy 1R, po wprowadzających do tematu warsztatach z trenerkami Forum Dialogu, zdecydowali się przeprowadzić wśród mieszkańców miasta ankietę dotyczącą przeciętnej wiedzy na temat historii i kultury Żydów w mieście. Z jej wyników okazało się, że wiedza mieszkańców na temat społeczności żydowskiej Bydgoszczy była znikoma: ograniczała się do kojarzenia podstawowych zagadnień oraz wyznaczaniem – błędnie – międzywojnia jako momentu, w którym Żydów w mieście żyło najwięcej.

Na początku czerwca 2017 roku uczniowie zorganizowali grę miejską pt. „Zapomniane historie. Szlakiem kultury żydowskiej w Bydgoszczy”.

Działania bydgoskich uczniów to nie tylko gra miejska – na początku czerwca zorganizowali oni także w swojej szkole Tydzień Kultury Żydowskiej. Wydawana była gazeta, jak również przygotowana została  wystawa na temat kultury, zwyczajów i obyczajów Żydów. Odbyły się także spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkurs na temat judaizmu, degustacja potraw, warsztaty dotyczące jarmułki.

Projekt uczniów Zespołu Szkół Budowlanych wweźmie udział w organizowanym przez Forum Dialogu konkursie,którego rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca, podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

materiał: Urząd Miasta Bydgoszczy, fot. A. Wachowiak

Reklama