Bydgoscy uczniowie namawiają do świąt bez plastiku

Magdalena Jabłońska
,

Plastikowych sztućców, talerzyków i kubeczków nie znajdziemy podczas szkolnej wigilii m.in. w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy. Uczniowie i rodzice, w trosce o środowisko, przyniosą na spotkanie świąteczne własne naczynia. Do świąt bez plastiku zachęcają również inne szkoły, organizacje i stowarzyszenia.

Uczniowie ze szkoły podstawowej przy ul. Traugutta zapoczątkowali nową ekologiczną tradycję – już w ubiegłym roku na klasową wigilię przynieśli swoje naczynia. W tym roku nie będzie inaczej, co więcej ich rodzice zachęcają inne szkoły, organizacje i instytucje, by przyłączyły się do akcji – święta bez plastiku. Wszyscy, którzy organizują spotkania świąteczne mogą się przyłączyć. Przyniesienie z domu talerza, kubka i sztućców to najprostszy sposób na ograniczanie plastiku. Jak dodają rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 41 taki prosty gest to prezent świąteczny dla Ziemi.

Zachęcają też inne szkoły i instytucje do włączenia się do znakomitej ekologicznej inicjatywy pn. „Święta bez plastiku”. Zasada jest prosta: organizując swoje wigilie, spróbujcie wszystko, co plastikowe zamienić na normalne naczynia. Dzieci zabierają szklany lub wielorazowy kubek i talerzyk z domu, metalowe sztućce. Swoje naczynia zabiera się później do domu i służą nadal. – Gwarantujemy, że nawet sama atmosfera spotkania ze swoim ulubionym kubkiem, czy talerzykiem będzie jeszcze lepsza. Za to worki z odpadkami niech pozostaną po nas naprawdę symboliczne. Pokażmy dzieciom, że nie tylko dużo mówimy o ekologii, ale że też staramy się działać i tym samym zachęcać dzieci do tego samego – tłumaczą organizatorzy akcji.

Życie bez plastiku to coraz bardziej popularny sposób na ochronę planety. Prostych sposobów na unikanie plastiku jest naprawdę wiele. Poniżej kilka dobrych nawyków, które przyczynią się do ograniczania plastiku w codziennym życiu:

– na zakupy wybieraj się zawsze z torbą wielokrotnego użytku,
– wybieraj produkty na wagę i bierz własne pojemniki i siateczki,
– unikaj produktów w jednorazowych opakowaniach (kawy na wynos, styropianowe opakowania otrzymywane w restauracjach),
– wybieraj duże opakowanie zamiast wielu małych,
– odmawiaj, gdy ktoś oferuje gratisy i próbki, których sami byśmy nie kupili,
– gdy masz wybór, staraj się kupować produkty w szkle lub papierze.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama