Boże Narodzenie po kociewsku

Tomasz Welcz
,

Kociewiacy to prawdziwi strażnicy świąt. W przemiły, ale stanowczy sposób przywołują nas do porządku: idą święta – najpiękniejsze dni w całym roku! Budowanie ich wyjątkowej atmosfery, aromatyczne przygotowania w kuchni, wspólne robienie ozdób choinkowych – oto nasze najważniejsze zadania na magiczny czas adwentu.

W sobotę 12 grudnia w godz. 11-16 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG przy ul. Królowej Jadwigi 14 odbędzie się „Kocham Boże Narodzenie po kociewsku” oraz bożonarodzeniowy kiermasz.

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Jeżewo zaproponują tradycyjne potrawy świąteczne, przetwory  – w tym grzybki suszone i marynowane, a także wielokrotnie nagradzane lokalne specjały – nie zabranie słynnych kociewskich ruchanek z fjutem; Alina i Jacek z Ekoagroturystyki Pachtówko z Gzina przygotują wykwintne regionalne dania z gęsiny, będą miody z Kurzejewa, domowej roboty wędliny, sery i ryby; zachwycą nas ręcznie robione ozdoby, stroiki, dekoracje świąteczne (głównie z surowców naturalnych) oraz rzeźby i płaskorzeźby z drewna Stefana Glazy.

Będzie okazja tworzenia ozdób świątecznych i rzeźbienia w drewnie oraz wzięcia udziału w pokazie nowoczesnej kuchni, inspirowanej produktami regionalnymi i tradycyjnymi w wykonaniu szefa kuchni i trenera kulinarnego Tomasza Weltera i jego asystentów – Alberta Bojarowskiego i Mateusza Bajera.

Towarzyszyć nam będą kolędy i świąteczne muzykowanie.

Reklama