Bitwa na argumenty w bydgoskim sądzie

Marek Tomaszewski
,

Dwunastu aplikantów adwokackich z całej Polski przyjedzie do Bydgoszczy, by zmierzyć się na słowa. Wszystko za sprawą finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adw. Stanisława Mikke. Kto okaże się najlepszym mówcą? Kto przekona do swoich racji skład sędziowski? Przekonamy się już 14 października.

Po raz pierwszy gospodarzem konkursu będzie Bydgoszcz. A to dzięki temu, że poprzednią edycję w Krakowie wygrała aplikantka bydgoskiej izby, Angelika Jędryka-Pihut.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w sali 224 Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, zatem oprawa będzie jak najbardziej zbliżona do warunków, w jakich na co dzień pracują adwokaci. Co ciekawe, dokładnie w tej sali kręcono sceny popularnego serialu „Prawo Agaty”.

Aplikanci będą wcielać się w rolę obrońców oraz pełnomocników oskarżycieli posiłkowych w kazusach karnych oraz pełnomocników powodów i pozwanych w kazusach cywilnych. Występować będą w togach.

– Kazusy dotyczą spraw z życia wziętych, spraw karnych i cywilnych. Losowanie kazusów odbędzie się 11 października, więc uczestnicy będą mieli zaledwie trzy dni na przygotowanie swoich przemówień – mówi adw. Ewa Czerska z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, koordynatorka konkursu.

Konkursy krasomówcze mają długą, bo ponad 30-letnią tradycję i każdego roku wzbudzają duże emocje w środowisku prawniczym. Konkurs ma charakter trzyetapowy. Najpierw aplikanci rywalizują w eliminacjach w ramach swojej izby, następnie podczas etapu środowiskowego, a na końcu w trakcie finału.

W rywalizacji na potyczki słowne podczas bydgoskiego finału wezmą udział aplikanci adwokaccy z Warszawy, Krakowa, Poznania, Białegostoku, Wrocławia, Rzeszowa, Katowic, Olsztyna, Zielonej Góry i Bydgoszczy. Izbę Bydgoską będzie reprezentował apl. adw. Tomasz Szamocki.

– Dzięki udziałowi w konkursie aplikanci pogłębiają swoją wiedzę prawniczą oraz doskonalą sztukę przemawiania, która jest kluczowa w zawodzie adwokata. Konkursy dają też niepowtarzalną okazję do zdobywania przez aplikantów doświadczenia na sali sądowej, które w przyszłości będzie procentować w ich pracy zawodowej. Ponadto rywalizacja uczy nie tylko umiejętności poprawnego wysławiania się, budowania argumentów, ale i walki ze stresem – przyznaje adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz.

Patronem konkursu jest adw. Stanisław Mikke, zasłużony zarówno dla adwokatury, jak i Polski. Przez lata zaangażowany był w odkrywanie prawdy katyńskiej. Jako redaktor naczelny pisma „Palestra” propagował nieznane fakty historyczne oraz troszczył się o to, aby pamięć o wybitnych Polakach nie przeminęła. Był nie tylko wybitnym publicystą, ale również doskonałym mówcą. Był także konsultantem scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w wypadku rządowego samolotu, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu.

W skład jury konkursu wejdą przedstawiciele palestry pod przewodnictwem adw. Jerzego Glanca, wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Co roku do jury zapraszany jest także gość spoza środowiska prawniczego. W tym roku zaproszono do współpracy Witolda Szulca, aktora teatralnego i filmowego, który od 2003 roku pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

materiał nadesłany: Emilia Rębas-Gładziejewska, Biuro Prasowe Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy

Reklama