Biesiada Moniuszkowska w klimacie dworku z Kalinowa

Wiktoria Raczyńska
,

Długi weekend majowy zakończy się występami solistów, chórów i orkiestr, które zaprezentują utwory Stanisława Moniuszki. A wszystko to na Wyspie Młyńskiej, która cofnie się w czasie m. in. za sprawą scenografa Mariusza Napieralskiego i uczniów Liceum Plastycznego do okresu twórczości znanego kompozytora. Wystąpi również DJ Steve Nash we współczesnej interpretacji utworów autora m. in. „Halki” i „Strasznego Dworu”. Będzie też coś dla podniebienia.

Swoje talenty zaprezentują zarówno ci najmłodsi, adepci Zespołu Szkół Muzycznych, co i nieco starsi, studenci Akademii Muzycznej, jak też zupełnie profesjonalni muzycy Opery Nova w Bydgoszczy. Najbardziej przejęci wydają się być najmłodsi, dla których występ w plenerze na Wyspie Młyńskiej jest wielkim przeżyciem.

– To wielki dzień dla tych młodych ludzi – przyznaje Ewa Stąporek-Popiech, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. – Grupa najmłodsza nazwała się rekonstruktorami strojów Moniuszki. Mali chłopcy w strojach z epoki będą roznosić gazetkę „Wokół Moniuszki”. Gazetka zawiera ich autorskie pomysły dotyczące życia i twórczości kompozytora. Na pewno będzie przy tym dużo radości, bo gwarantuję, że z odwagą staną na wysokości zadania. Wystąpi również chór „Rubinki”, który m. in. zaprezentuje „Prząśniczkę”, ale w zupełnie innym, rozrywkowym wydaniu.

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy na tę okoliczność zorganizowała w swoich murach konkurs. Do rywalizacji stanęło szerokie grono studentów. Ostatecznie jury wyłoniło 11 zwycięzców i wyróżnionych. – Mamy 3 laureatów w kategorii męskiej i 3 w kategorii żeńskiej oraz 3 wyróżnienia i jeszcze dwie osoby zaproszone dodatkowo – mówi Małgorzata Grela, dziekana wydziału wokalnego-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nad dopięciem wszystkiego na ostatni guzik czuwa Aleksandra Kłaput-Wiśniewska – regionalny pełnomocnik ds. obchodów Roku Moniuszkowskiego. Przyznaje, że organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia, jak Biesiada Moniuszkowska na stosunkowo małej ulicy Moniuszki w Bydgoszczy mijała się z celem. Na szczęście niewiele miast może pochwalić się tak urokliwą wyspą w samym sercu miasta, jak Bydgoszcz i to jeszcze z widokiem na operę.

– Bardzo chcieliśmy, aby te obchody 5 maja w całej Polsce odbyły się w sposób szczególny – przyznaje. – Podkreślając nie tylko obecność Stanisława Moniuszki w naszej kulturze, ale także szczególny charakter tego dnia, w którym wszyscy będziemy świętować jego 200. urodziny. Naszym zamiarem było, aby zintegrować środowiska artystyczne – zarówno profesjonalistów, którzy zajmują się muzyką i którym muzyka Moniuszki jest bliska, jak również tych wszystkich, którzy z racji swoich zainteresowań uprawiają po prostu muzykę. Stąd myślę, że na Wyspie Młyńskiej nie zabraknie zarówno zawodowców, jak i amatorów. To będzie dzień dla każdego.

Klamrą spinającą urodziny Moniuszki będą dwa występy orkiestry Opery Nova – pierwszy raz o godzinie 12.00, gdy zabrzmią obszerne fragmenty „Halki”, i drugi raz o godzinie 17.00, gdy usłyszymy fragmenty „Strasznego Dworu”.

– Bardzo się cieszę, że również zespoły akademickie wezmą udział w tym wydarzeniu – dodaje Janusz Stanecki, dziekan wydziału wokalnego-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – ale również dwa najlepsze chóry męskie oddziału bydgoskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr tzn. chór „Echo” z Grudziądza i chór „Moniuszko” ze Żnina. Kilka utworów wykonają wspólnie, kilka osobno. Zaprosiliśmy również do udziału chóry dziecięce. Dwa z Bydgoszczy – z Zespołu Szkół nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 38 i dwa ze Strzelna – ze szkoły dwujęzycznej i drugi pod nazwą „Harmonijka”. Dzieci wykonają pieśni jednogłosowe Moniuszki. Wystąpią również trzy chóry akademickie – chór kameralny Akademii Muzycznej, chór Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz chór „Akolada” Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Wystąpią z jedną z najlepszych orkiestr wojskowych w Polsce pod dyrekcją majora Dominika Sierzputowskiego. Orkiestra wojskowa przygotowała także swój własny program.

Wśród wykonawców pojawi się również DJ Steve Nash, który pokaże jak można dzisiaj nowocześnie, młodzieżowo podejść do twórczości Stanisława Moniuszki. Wystąpi z kwartetem smyczkowym Opery Nova.

Będzie również festyn, czyli coś dla podniebienia. W niedzielę wyspa zamieni się w Biesiadę Moniuszkowską. A wszystko to w scenografii Mariusza Napierały, znanego i cenionego scenografa oraz uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy.

Impreza plenerowa rozpocznie się na Wyspie Młyńskiej o godzinie 12.00, a zakończy o 17.00 (ostatnia część koncertu).

Reklama