„Beksiński. Leszczyński. Fantasmagorie” w Bydgoskim Centrum Sztuki

Wiktoria Raczyńska
,

BCS serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy  „Beksiński. Leszczyński. Fantasmagorie”, który odbędzie się w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz), 14 listopada 2017 roku, o godzinie 18.00, w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Sztuki Filmowej Camerimage.

Większość prac prezentowanych na wystawie „Beksiński. Leszczyńśki. Fantasmagorie” pochodzi z kolekcji prywatnych, część z nich będzie dostępna dla szerszej publiczności po raz pierwszy. Dzieła artystów jeszcze nigdy wspólnie nie dzieliły przestrzeni wystawienniczej. Beksińskiego i Leszczyńskiego łączy w sztuce odwołanie się do swobodnej gry wyobraźni i użycie tradycyjnego warsztatu artystycznego.

Zarówno prezentowane obrazy Beksińskiego, jak i rysunki Leszczyńskiego, ukazują rzeczywistość odmienną od tej, którą znamy z codziennego życia, fantasmagorie odwołujące się do snów, wizji i marzeń, przeniknięte oniryczną atmosferą grozy, tajemniczości i nostalgii. – Pragnę malować tak, jakbym fotografował marzenia i sny. Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów – tak o swojej twórczości mówił Beksiński i deklaracja ta pasuje jako motto do prac obydwu twórców.

Oprócz tradycyjnych prac malarskich i rysunkowych na wystawie znajdzie się też wirtualna prezentacja „De profundis. Beksiński VR”. Nowoczesna technologia umożliwi gościom odwiedzającym wystawę, wniknąć w świat obrazów, stworzonych w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego.

Wystawa „Beksiński. Leszczyński. Fantasmagorie” będzie gościła w Bydgoskim Centrum Sztuki do 12 stycznia 2018 roku.

materiały nadesłane: BCS

Reklama