BBO – zgłoś park kieszonkowy

Magdalena Jabłońska
,

Do 12 czerwca ratusz czeka na projekty mieszkańców do kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tej edycji zrealizuje zwycięskie pomysły za rekordową kwotę – 16 mln zł. Zachęca szczególnie do zgłaszania parków kieszonkowych – przygotowano już propozycje lokalizacji. Czas na zgłoszenie projektów do BBO upływa 12 czerwca.

Pierwszy w Bydgoszczy park kieszonkowy powstał u zbiegu ulic Mickiewicza i Gdańskiej. Miniogród ma być miejscem odpoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody. Ideą tworzenia parków kieszonkowych jest zaaranżowanie miejsca w środku gęstej zabudowy, która będzie zieloną przestrzenią służącą mieszkańcom do odpoczynku. Miniparki to sprawdzony sposób dużych aglomeracji na wytyczanie małych enklaw przyrody – takie parki są obecne w miastach na całym świecie, także w Polsce, m. in. w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi.

Taki park powstał w Bydgoszczy na terenach zielonych na rogu ul. Gdańskiej i Mickiewicza. Dzięki przemyślanej aranżacji pośród ścisłej zabudowy powstał niewielki plac z nasadzeniami, które mają pozwolić na chwilę relaksu. Park kieszonkowy (z jednym wejściem od strony ul. Mickiewicza) powstał na zieleńcu znajdującym się pomiędzy południową jezdnią ul. Mickiewicza i budynkiem przy ul. Gdańskiej 68. Koncepcja zakładała wytyczenie krótkiej ścieżki z kolistym placem, przy którym ustawione będą ławki, murki pełniące rolę siedzisk. Uwzględnia ona również dosadzenie drzew oraz rabaty z kwitnącymi krzewami i bylinami.

Lista proponowanych lokalizacji parków kieszonkowych:
1 ul. Bydgoska
2 ul. Jagiellońska
3 ul. Byszewska
4 ul. Grodziska
5 ul. Leszczyńskiego/ Czackiego
6 ul. Brzozowa
7 ul. Walecznych

Ratusz czeka również na propozycje innych lokalizacji parków kieszonkowych.

Długa niedziela autobusu BBO

W najbliższą niedzielę (9 czerwca) w godzinach 11.00-14.00 zabytkowy autobus BBO zaparkuje przy ul. Długiej (na rogu z ulicą Jezuicką). Pracownicy ratusza pomogą mieszkańcom wypełnić formularz zgłoszeniowy i wyjaśnimy zasady BBO.

Jak zgłosić projekt?

Zgłaszanie projektów odbywać się będzie – jak co roku – za pośrednictwem elektronicznej aplikacji tutaj oraz papierowo, poprzez wrzucenie formularzy do urn rozlokowanych w: Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, ul. Grudziądzka 9-15, ul. Wojska Polskiego 65), centrum handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1) oraz w placówkach oświatowych. Każdy mieszkaniec Bydgoszczy (który najpóźniej w dniu składania wniosku ukończył 16 lat) może zgłosić maksymalnie 3 projekty osiedlowe, 3 ponadosiedlowe oraz 3 małe projekty społeczne.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama