Bator, Lipszyc, Grynberg na Festiwalu Literatury Przeczytani

Wiktoria Raczyńska
,

Joanna Bator, Adam Lipszyc, Mikołaj Grynberg to tylko niektórzy z gości „Przeczytanych”, którzy rozpoczną się 25 marca. To jedyny w kraju festiwal literacki w całości programowany i prowadzony przez licealistów. Hasłem tej edycji jest słowo „Wokół”. Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki o Aleksandrze Wacie napisanej przez młodzież.

Mówi się, że młodzi nie czytają książek. „Przeczytani” zadają temu kłam. Dlatego nie powinno dziwić, że wielkie postaci polskiej literatury z entuzjazmem przyjmują zaproszenia od bydgoskich licealistów.

„Wokół”…

To młodzież z VI LO w Bydgoszczy tworzy program, zaprasza gości i prowadzi spotkania autorskie. W tym roku hasło wiodące – „Wokół”, zgromadzi „wokół” literatury kolejne wielkie nazwiska.

Bator wokół ciemności

Spotkanie z Joanną Bator nosiło będzie tytuł „Wokół ciemności w głowach”. Bator jest jedną z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. Jest laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Ciemno, prawie noc” i Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego.

Jest nie tylko pisarką, ale też publicystką, podróżniczką, eseistką, specjalistką od antropologii kultury i gender studies oraz nauczycielką akademicką.

Warto dodać, że wg. powieści „Ciemno, prawie noc” Borys Lankosz nakręcił film, pod tym samym tytułem, który będzie miał premierę 22 marca.

Lipszyc i „Wat przeczytany”

Tematyka spotkania z Adamem Lipszycem podczas „Przeczytanych” obracać się będzie „wokół” poezji Aleksandra Wata, wybitnego polskiego pisarza i poety oraz współtwórcy futuryzmu w Polsce.

Warto dodać, że Adam Lipszyc jest laureatem nagród Allianz Kulturstiftung, „Literatury na Świecie” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Nie będzie to jednak jedyny punkt programu związany z Watem. Podczas festiwalu odbędzie się bowiem premiera książki „Wat przeczytany”. To unikatowe wydawnictwo, w całości napisane przez bydgoskich licealistów związanych z „Przeczytanymi” oraz Uniwersytetem Muri im. F. Kafki. Książka powstała pod artystyczną i merytoryczną opieką Adama Lipszyca.

Grynberg i rejwach

„Wokół rejwachu w żydowskich losach” – taki tytuł nosi spotkanie z Mikołajem Grynbergiem.

Ten artysta fotografik, pisarz i reporter, jest też autorem wstrząsającego, inspirowanego historią rodzinną cyklu „Auschwitz – co ja tu robię?” (2009–2010). Multimedialny cykl obejmujący wystawę, album oraz stronę internetową, odbił się szerokim echem w Polsce i zagranicą.

Bieńczyk wokół Camusa

Marek Bieńczyk powraca na „Przeczytanych” kolejny raz. Jest znawcą literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej, laureatem Nagrody Literackiej Nike oraz nagrody Graficzna Książka Roku 2013 (polska sekcja IBBY).

Wraz z Anną Wasilewską i Ryszardem Koziołkiem, Bieńczyk swoje spotkanie autorskie oplecie „wokół” nowych przekładów Alberta Camusa.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama