Balet o wartościach

Wiktoria Raczyńska
,

Balet o wartościach… o wartościach egzystencjalnych i fundamentalnych, o prawdzie i wierności.

Język baletu współczesnego okazał się znakomitym nośnikiem dla wyrażenia treści zawartych w esejach Czesława Miłosza z lat 1951-53 „Zniewolony umysł”. Literacki pierwowzór, który odnosił się do konkretnego czasu i prominentnych pisarzy, poetów doby PRLu, został wykorzystany przez Roberta Bondarę, tancerza i choreografa, dla stworzenia wstrząsającego spektaklu.

Balet tak samo zatytułowany, jest uniwersalnym moralitetem przekazującym niezwykle wyraziście niezbywalne pytania. Czy mogą być dwie prawdy? Jak nie zwątpić, gdy wszyscy wątpią i najbliżsi zdradzają? Skąd czerpać nadzieję? Nasuwa się odpowiedź z przesłania innego polskiego poety „Bądź wierny. Idź”.

W zbudowaniu niezwykłego nastroju przedstawienia niezwykle istotne są: scenografia autorstwa Diany Marszałek i światła wyreżyserowane przez Macieja Igielskiego (oboje pracują aktualnie nad przygotowaniem kwietniowej premiery „Strasznego dworu’ Moniuszki, która zainauguruje 26. Bydgoski Festiwal Operowy).

W głównych partiach tanecznych zobaczymy: Tomasza Wojciechowskiego i Olgę Karpowicz.
Ten pierwszy (z 2011 r.) pełnospektaklowy balet Roberta Bondary, dziś uznanego twórcy, którego kariera nabrała europejskiego rozmachu, balet Opery Nova pokaże w sobotę 16 marca o godzinie 19.00 oraz w niedzielę, 17 marca o godzinie 18.00 i zapewnia widzów, że będzie to czas wyjątkowy!

Opera Nova w Bydgoszczy włączyła się w akcję „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” organizowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną: widzowie mogą kupić bilety na balet „Zniewolony umysł” w specjalnej cenie 25 zł/szt. (pula do 100 biletów na każdy ze spektakli).

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama