Aż 17 filmów z Polski w konkursie From Poland

Wiktoria Raczyńska
,

Wielcy mistrzowie i utalentowani debiutanci, kameralne dramaty i rozciągnięte na lata epopeje, laureaci prestiżowych festiwali i wyszperane odkrycia – tak przedstawia się tegoroczny Konkurs From Poland na 16. edycji Tofifest.

Kino polskie jest w świetnej kondycji, więc nie dziwi, że w Toruniu w szranki stanie ze sobą aż 17 filmów, a ich twórcy w dużej mierze spotkają się z festiwalową publicznością. Nie zabraknie tytułów, na które czekaliśmy od lat, jak choćby najnowszy film Marka Koterskiego „7 uczuć”, pierwszy w karierze tego reżysera film od 2011 roku. Konkurować będzie z innymi docenianymi klasykami kina – Krzysztofem Zanussim, który przeniesie nas w wiek XIX w filmie „Eter”, Januszem Kondratiukiem, który w „Jak pies z kotem” pokazał trudną relację z bratem Andrzejem, także reżyserem, m.in., „Hydrozagadki”, Filipem Bajonem, który w rozpisanym na pół wieku „Kamerdynerze” przybliżył historię Mazurów, Janem Jakubem Kolskim, który w „Ułaskawieniu” odtworzył historię rodzinną, czy Pawłem Pawlikowskim, który „Zimną wojną” podbił Cannes, zdobywając nagrodę za reżyserię.

W konkursie swoje miejsce znalazły też filmy młodych reżyserów, które zdążyły już podbić serca festiwalowej publiczności: „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka z życiową rolą Jacka Braciaka, „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, czy „Nina” Olgi Chajdas.

Zobaczymy też laureata Złotych Lwów w Gdyni – „Cichą noc” Piotra Domalewskiego, nagrodzoną na tym samym festiwalu za scenariusz „Wieżę. Jasny dzień” Jagody Szelc, pokazywane w Karlowych Warach „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona i „53 wojny” Ewy Bukowskiej, nagrodzony na KFF „Żalanasz – Pusty brzeg” Marcina Sautera, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, która wyjechała ze Srebrnym Niedźwiedziem z Berlinale, czy obsypane nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Over the Limit” Marty Prus.

Tradycyjnie już wiele spośród konkursowych filmów toruńska publiczność zobaczy przed kinową premierą.

PEŁNA LISTA FILMÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU FROM POLAND:

„Córka trenera” reż. Łukasz Grzegorzek
„Cicha noc” reż. Piotr Domalewski
„Jak pies z kotem” reż. Janusz Kondratiuk
„Wieża. Jasny dzień” reż. Jagoda Szelc
„Twarz” reż. Małgorzata Szumowska
„Via Carpatia” reż. Klara Kochańska i Kasper Bajon
„53 wojny” reż. Ewa Bukowska
„Kamerdyner” reż. Filip Bajon
„Żalanasz ― Pusty Brzeg” reż. Marcin Sauter
„7 uczuć” reż. Marek Koterski
„Zimna wojna” reż. Paweł Pawlikowski
„Call Me Tony” reż. Klaudiusz Chrostowski
„Wieś pływających krów” reż. Katarzyna Trzaska
„Over the Limit” reż. Marta Prus
„Eter” reż. Krzysztof Zanussi
„Ułaskawienie” reż. Jan Jakub Kolski
„Nina” reż. Olga Chajdas

TOFIFEST nazywany od lat „niepokornym festiwalem”, jest jednym z najciekawszych i najszybciej rozwijających się polskich festiwali. Koncentruje się na kinie, które nie boi się mówić o trudnych sprawach otaczającego nas świata i problemach współczesnych ludzi.

 

materiały nadesłane: Tofifest

Reklama