Artyści Śpiewacy świętują

Wiktoria Raczyńska
,

Znakomici artyści w znakomitych dziełach. Zespoły Opery Nova przygotowują dzieła Berlioza i Pucciniego.

Pięć dni po zakończeniu XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego Opera Nova zaprasza na „Potępienie Fausta”. Legenda dramatyczna Berlioza wg dramatu Goethego o Fauście – poszukiwaczu szczęścia i piękna, wystawiana w dniach 17, 18 i 19 maja, znakomicie wpisuje się w nadchodzący Dzień Artysty Śpiewaka.

W roli tytułowej usłyszymy m.in. Łukasza Załęskiego, niedawno oklaskiwanego za kreację Stefana w „Strasznym dworze”, premierowym spektaklu festiwalowym. Załęski, choć niezwiązany etatowo z Operą Novą, jest od kilku lat jednym z najczęściej słuchanym na tej scenie śpiewaków (śpiewa tu Don Carlosa, Fentona w Falstaffie, Nemorina w Napoju miłosnym, Alfreda w Traviacie, Barinkaya w Baronie cygańskim, Orlanda w Awanturze w Recco…).

Jako Mefisto wystąpi ciekawy baryton młodego pokolenia, Szymon Komasa (ten, podziwiany podczas festiwalu w operze Previna „Tramwaj zwany pożądaniem” artysta śpiewa na scenach Europy i USA). Oprócz repertuaru stricte operowego ma w swym dorobku płyty: z pieśniami polskich kompozytorów –  „Polish Love Story” oraz „Fogg – pieśniarz Warszawy”) .

Ich „zmiennikami” w najbliższych przedstawieniach „Potępienia Fausta” będą: Adam Zdunikowski i Adam Woźniak. Partię Małgorzaty wykonywać będzie Darina Gapicz. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi znakomity dyrygent, szef Polskiej Orkiestry Radiowej, Michał Klauza, który w 2015 roku sprawował kierownictwo muzyczne „Potępienia Fausta”, tego niezwykle rzadko goszczącego na scenach operowych, dzieła. Michał Klauza jest także gościnnym dyrygentem Teatru Bolshoi w Moskwie, gdzie przygotował i poprowadził premiery „Don Pasquale” G. Donizettiego oraz „Idioty” M. Weinberga. Z ostatnich dokonań artystycznych: w bieżącym roku, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, przygotował i poprowadził premierę, wystawionej po raz pierwszy w Polsce, opery „Billy Budd“ Benjamina Brittena.

„Potępienie Fausta” jest kolejnym spektaklem w reżyserii Macieja Prusa, które bydgoscy melomani mają okazję oglądać, a w następnym tygodniu (24-26 maja) Opera Nova zaprasza na zrealizowaną przez tego wybitnego twórcę „Cyganerię”, pod dyrekcją „specjalisty od Pucciniego”, Andrzeja Knapa.
W „Cyganerii” w Operze Nova po raz pierwszy usłyszymy Łukasza Załęskiego w roli Rudolfa, a Julia Pruszak zadebiutuje jako Mimi.

zdjęcie: Andrzej Makowski

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama