Anne Applebaum o ludobójstwie na Ukrainie

Marek Tomaszewski
,

Anne Applebaum będzie promowała w Bydgoszczy swoją najnowszą książkę „Czerwony głód”. Nagrodzona Pulitzerem autorka „Gułagu” udowadnia w niej, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 27 marca, w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury.

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą od 2 do 5 milionów ofiar – historycy do dziś nie są zgodni co do ostatecznej ich liczby. Ustalenie dokładnych danych jest dzisiaj bardzo utrudnione, z racji braku odpowiednich danych, przez dekady zacieranych przez sowieckie władze.

W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci.

„Stalin postanowił zniszczyć ich, mówiąc językiem bolszewików, „jako klasę” i zagłodzić” – pisze w recenzji książki specjalista od spraw sowieckich i rosyjskich Wacław Radziwinowicz. I dodaje – „Applebaum znakomicie i wnikliwie opisuje mechanizmy tej zbrodni, która swym rozmachem ustępuje tylko Holocaustowi, ale okrucieństwem i perfidią zrównuje się z tym, czego dokonał Hitler”.

Książka opowiada również o wyjątkowo perfidnej, uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów. Książka zyskuje też zupełnie nowe znaczenie, jeżeli spojrzeć na nią pod kątem dzisiejszej wojny z Rosją o wschodnią część Ukrainy oraz aneksję Krymu.

Spotkanie z Anne Applebaum odbędzie się we wtorek, 27 marca, w Cafe Szpulka w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy o godzinie 19.00. Rozmowę z autorką poprowadzi Dymitrij Kuc. „Czerwony głód” ukazał się 28 lutego nakładem Wydawnictwa Agora, w tłumaczeniu Barbary i Wandy Gadomskich.

materiał nadesłany: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury

Reklama