Animocje 2018: polska premiera nominowanego do Oscara „The Breadwinner”!

Marek Tomaszewski
,

Nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. To tylko część sukcesów animacji „The Breadwinner”, która będzie miała na bydgoskim festiwalu Animocje polską premierę. Producentem filmu jest Angelina Jolie.

Światowa premiera filmu odbyła się na prestiżowym Toronto International Film Festival w ubiegłym roku. Do dziś obraz nie wszedł na polskie ekrany.

Film wyreżyserowała Nora Twomey, a producentami byli Angelina Jolie i Mimi Polk Gitlin. Scenariusz oparto na bestsellerowej powieści Deborah Ellis. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła ten kanadyjsko-irlandzko-luksemburski obraz i nominowała go do Oskara 2018 w kategorii „Najlepsza Animacja”.

Film jest historią Parvany, młodej dziewczyny żyjącej w kontrolowanym przez talibów Afganistanie. Jej ojciec Nurullah zostaje niesprawiedliwie aresztowany. Rodzina Parvany zostaje pozostawiona jedynego żywiciela. Dziewczyna wpada na szalony pomysł. Postanawia przebrać się za chłopca i udawać siostrzeńca swojego aresztowanego ojca.

Angelina Jolie osobiście zaangażowała się w produkcję filmu i współpracowała z reżyserką Norą Twomey przy tworzeniu tej ekranowej opowieści. Twomey jest cenioną i utytułowaną, irlandzką animatorką, reżyserką filmową, scenarzystką, producentką i aktorką dubbingu.

mck_news_259Polska premiera filmu odbędzie się 13 kwietnia (piątek) o godz. 19.30 w MCK.

8. Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się 8-14 kwietnia w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Strona internetowa festiwalu: www.animocje.com.

materiał nadesłany: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama