Adwokatura z nowym pasmem filmowym na EnergaCAMERIMAGE

Wiktoria Raczyńska
,

W sobotę, 10 listopada rusza w Bydgoszczy 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczną nowością programu będzie pasmo filmowe przygotowane z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej i Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy pn. “Na straży naszych praw”. Będą pokazy filmowe, dyskusja z udziałem adwokatów i filmowców oraz polska premiera filmu z Emmą Thompson.

Pretekstem do utworzenia przeglądu jest obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, ale organizatorzy mają nadzieję, że ze względu na swój uniwersalny przekaz, wpisze się on na stałe w program imprezy.

Celem przeglądu jest pobudzenie do wciąż aktualnych pytań o kondycję wartości obywatelskich we współczesnym świecie. Rozważanie tych problemów staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, u którego podstaw leży dziś kryzys szeroko rozumianego zaufania społecznego.

Wybrane filmy zadają pytania o rolę i zaangażowanie adwokata oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych w obronę praw jednostki przed nadużyciami władzy czy wielkich korporacji finansowych. Pomysłodawcy chcą, by przegląd stał się inspiracją do dyskusji o godności człowieka, która leży u podstaw wszelkich praw indywidualnych, i która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji oraz atrakcyjnych filmowych tematów. Tak jak adwokaci często przeglądają się w emocjach swoich klientów, tak twórcy filmów przeglądają się w emocjach widzów swoich filmów.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane, docenione na międzynarodowych festiwalach produkcje poruszające tematy praw i godności człowieka.

Uroczyste otwarcie cyklu nastąpi 14 listopada (środa) o godzinie 22.45 w Operze Nova, polską premierą filmu “The Children Act” z dwukrotną laureatką Oscara – Emmą Thompson w roli głównej, wcielającą się w postać sędziny Sądu Najwyższego Fiony Maye.

Małżeństwo Fiony z Jackiem (Stanley Tucci) chyli się ku upadkowi. Tymczasem na sali sądowej staje ona przed koniecznością podjęcia radykalnej decyzji – czy zmusić nastoletniego chłopca, Adama (Fionn Whitehead) do poddania się transfuzji krwi, która może ocalić mu życie? Nietypowy krok – pojawienie się przy szpitalnym łóżku chłopca – wywiera na oboje ogromny wpływ, w chłopcu wzbudzając nowe, silne emocje, a w kobiecie – od dawna skrywane uczucia.

Kolejne trzy filmy zaprezentowane zostaną w Kinie Orzeł. W czwartek, 15 listopada o godzinie 21.00 zobaczyć będzie można “Sweet county”- zachwycający wizualnie western autorstwa Warwicka Thorntona, australijskiego reżysera i operatora, będący prostą lecz brutalną opowieścią o tym jak cienka granica przebiega między cywilizacją a dzikością.

Akcja filmu dzieje się w 1929 roku w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem prowadzą do strzelaniny, w wyniku której aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…

W piątkowy wieczór kino Orzeł pokaże dwa filmy. O godzinie 17.30 zaprosi na amerykański dramat “Roman J. Israel, Esq.”. W nim Denzel Washington (za tę rolę nominowany do Oscara) wciela się w postać obrońcy, idealistycznie nastawionego do pracy, którego życie zmienia się diametralnie w wyniku serii dramatycznych wydarzeń, co stawia pod znakiem zapytania aktywizm, na którym zbudował karierę. Film ten z pewnością będzie także ucztą pod względem wizualnym dzięki doskonałym zdjęciom Roberta Elswita.

Bezpośrednio po pokazie będzie okazja do wzięcia udziału w dyskusji o tym „Jak prawo inspiruje filmowców?”. W spotkaniu wezmą także udział zaproszeni goście adwokaci Jacek Dubois i Andrzej Malicki oraz twórcy filmowi, których nazwiska na razie pozostaną niespodzianką.

O godzinie 21.15 zaś wyświetlony zostanie ostatni film cyklu, obsypany nagrodami dokument “Nie jestem twoim murzynem”. Obraz Raula Pecka to historia następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół pisarza Jamesa Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Reżyser w nominowanym do Oscara filmie opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

Wszystkim tym, których interesują kwestie związane z prawem autorskim polecamy XIV edycję Forum Prawniczego “X Muza a Temida”, które odbędzie się w piątek, 16 listopada o godzinie 10.00 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, przy ul. Nowy Rynek 5. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Informacje o biletach i karnetach na www.camerimage.pl

materiały nadesłane: Emilia Rębas-Gładziejewska, Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy

Reklama