99. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Magdalena Jabłońska
,

Ze względu na tragiczne wydarzenia z Gdańska, barbarzyński mord na prezydencie tego miasta Pawle Adamowiczu, MCK zdecydował się przeprowadzić zmiany w programie planowanych na ten weekend, obchodów rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Jako że prawdopodobnie w sobotę, 19 stycznia, odbędzie się pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza, MCK odwołuje cały, sobotni program wydarzenia.

O godzinie 17.45 odbędzie się jedynie debata – w nowej formule, niepowiązanej z ideą świętowania rocznicy ponownego wejścia naszego miasta w skład Rzeczpospolitej. Tematem tej debaty stanie się mowa nienawiści w polskiej przestrzeni medialnej i społecznej. Szczegółowy opis debaty i biogramy panelistek oraz panelistów – poniżej.

Organizatorzy odwołują też wszystkie wydarzenia w niedzielę, 20 stycznia, oprócz koncertu w Pałacu Starym w Ostromecku. Koncert związany jest z odsłoną odrestaurowanego fortepianu Johanna Friedricha Marty’ego, należącego do Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Koncertowi, zagranemu na tym fortepianie towarzyszy recital Marii Gabryś-Heyke, a także wykład instrumentologa Agaty Mierzejewskiej.

Wydarzeniem w ramach obchodów Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie za to wystawa w Galerii Miejskiej bwa „(Nie)widzialność pisma”. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 stycznia, we wtorek, o godzinie 18.00. Ekspozycja, której kuratorem jest Michał Tabaczyński z Pracowni Literatury MCK, prezentuje m.in. legendarną, pierwszą polską maszynę do pisania Władysława Paciorkiewicza „Idea” – konstrukcji Polskiej Fabryki Maszyn do Pisania w Bydgoszczy.

Debata

POSTULATY. PO STU LATY – bez nienawiści

19 stycznia 2019, MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14, godz. 17.45

Wstęp wolny

Szanowni Państwo, w tym szczególnym i smutnym dniu zdecydowaliśmy się odwołać wszystkie wydarzenia rozrywkowe. Z oczywistych powodów. Ale uważamy, że jednego odwoływać nie można, a nawet – nie wolno. Debata traktująca o wolności i równości powinna się odbyć: nie „pomimo” pogrzebu Pawła Adamowicza, ale właśnie z tego powodu. Prezydent, który sprawy wolności i równości miał na sztandarach swojej działalności politycznej, zasługuje na to, by w ten sposób uczcić Jego pamięć. Po stu laty (od odzyskania niepodległości) przypominajmy postulaty równościowe i wolnościowe. Jest to teraz potrzebne szczególnie.

W spotkaniu udział wezmą:

· Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła”, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz ostatniej, głośnej książki „Służące do wszystkiego”.

· Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Autorka książki „Anioł w domu, mrówka w fabryce”.

· Anna Wróblewska-Zawadzka – współorganizatorka bydgoskich: manif, czarnych protestów, zbiórek podpisów pod projektem „Ratujmy Kobiety” i równościowych wydarzeń. Z pasją prowadzi warsztaty z zakresu równych szans kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi, cyberprzemocy oraz bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

· dr hab. Rafał Zimny, prof. UKW – językoznawca, badacz języka w mediach, polityce i reklamie oraz szeroko rozumianego dyskursu publicznego, autor monografii „Kreowanie obrazów świata w tekstach reklamowych” oraz współautor „Słownika polszczyzny politycznej po 1989 r.”, autor kilku ekspertyz językowych dla parlamentu RP. Obecnie pracuje nad stworzeniem cyfrowego korpusu przemówień polskich polityków po roku 1918 oraz nad monografią poświęconą językowym obrazom ważnych pojęć społeczno-politycznych w mowach polskich polityków.

Prowadzenie: dr Monika Opioła-Cegiełka (Katedra Historii Stosunków Międzynarodowych XIX i XX wieku UKW).

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama