510 nowych stojaków rowerowych

Magdalena Jabłońska
,

Rozstrzygnięty został przetarg na ustawienie ponad pół tysiąca rowerowych stojaków. Bydgoszczanie sami wskazali najlepsze lokalizacje na rowerowe parkingi. Prace rozpoczną się w sierpniu i zajmą około 2 miesięcy. Pochłoną blisko 400 tysięcy złotych.

W trakcie ubiegłorocznych konsultacji bydgoszczanie wskazali miejsca, gdzie mogłoby zostać ustawionych około 700 stojaków. Najczęściej proponowane było urządzanie parkingów wielostanowiskowych, złożonych z kilku stojaków.

W pierwszej kolejności wszystkie propozycje zweryfikował zespół ds. polityki rowerowej. Zaproponowane lokalizacje nie mogły pogarszać bezpieczeństwa innych uczestników ruchu, a miasto musiało dysponować wskazanym terenem. Ostatecznie na terenie całego miasta ustawionych zostanie łącznie 510 stojaków rowerowych. Część z nich na terenie Starego Miasta będzie miała charakter ozdobny. Ich ostateczna forma musi zyskać, m.in., pozytywną decyzję miejskiego plastyka. Takich stojaków ma być ponad sto sztuk. Zamówionych zostało też ponad 40 słupków blokujących, które uniemożliwią samochodom blokowanie dojazdu do rowerowych parkingów. W zakres zadania wchodzi też demontaż kolidującej infrastruktury np. gazonów, płotków lub istniejących stojaków, które mogą zostać wykorzystane w innych miejscach.

ZDMiKP rozstrzygnął przetarg na budowę systemu rowerowych parkingów. Budowa pochłonie 393 tysiące złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu o zamówienie złożyła firma Venag. Prace rozpoczną się w sierpniu i zakończą na przełomie września i października.

Warto podkreślić, że część stojaków będzie montowana poza pasem drogowym, na terenie szkół, Exploseum, CWZS Zawisza, HSW Łuczniczka, Sądu Rejonowego i Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. 45 stojaków rowerowych będzie nagrodą dla szkół, które zgłosiły udział w kampanii „Rowerowy Maj”.

Warto wiedzieć:

W Bydgoszczy realizowany jest szereg innych działań wzmacniających rolę roweru jako środka transportu:

· W realizacji są zadania związane z drogami rowerowymi wzdłuż: II etapu Trasy Uniwersyteckiej, rozbudowy Grunwaldzkiej (dwa zadania od węzła Zachodniego do granicy miasta i od ronda Grunwaldzkiego do Kraszewskiego), ul. Kolbego („projektuj i buduj”), kontrapas na Wiatrakowej, droga rowerowa na Łochowskiej.

· Rozbudowana ulica Kujawska również będzie posiadać drogi rowerowe (wybrany wykonawca).

Wiosną rozpoczął funkcjonowanie nowy rozbudowany system Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjny. Za sprawą kolejnej komercyjnej stacji przy Galerii Pomorskiej liczba miejsc, gdzie można wypożyczyć rowery zwiększy się w najbliższych dniach do 54.

Wcześniej w porozumieniu ze środowiskami rowerowymi opracowane zostały standardy utrzymania i budowy dróg rowerowych.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama