300+ i 500+ – złóż wniosek przez Internet

Wiktoria Raczyńska
,

Od 1 lipca można już składać wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start” (tzw. wyprawka 300+). Można także składać wnioski na nowy sezon rozliczeniowy związane ze świadczeniem wychowawczym 500+. Ratusz zachęca do korzystania z elektronicznej formy składania powyższych wniosków – taka forma przyspiesza rozpatrzenie sprawy.

300+

Program „Dobry start” to 300 zł nieopodatkowanego wsparcia przeznaczonego na wyprawkę szkolną. Wyprawka 300+ przysługuje na dzieci rozpoczynające rok szkolny do ukończenia 20 roku życia (lub do 24 roku życia na dzieci niepełnosprawne). Wyprawka przysługuje raz w roku bez względu na dochód rodziny.

Wnioski można składać w okresie 1 lipca – 30 listopada.

W lipcu wnioski można składać tylko elektronicznie – przez stronę banku (tak jak wniosek o świadczenie wychowawcze 500+) oraz platformę emp@tia – empatia.mrpips.gov.pl.

Od sierpnia wnioski można składać także papierowo. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 września.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

500+

Informujemy również o możliwości składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na nowy okres 1.10.2018 – 30.09.2019 r.

500 zł wsparcia na częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka przysługuje na dzieci do 18 roku życia na drugie i kolejne dziecko w rodzinie świadczenie bez względu na dochód rodziny. Świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje rodzinom spełniającym kryterium dochodowe – 800 zł miesięcznie na członka rodziny lub 1200 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.

Wnioski na nowy okres można składać od 1 lipca. W lipcu wnioski można składać tylko elektronicznie – przez stronę banku, platformę emp@tia empatia.mrpips.gov.pl,PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl

Od sierpnia wnioski można składać także papierowo. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 października.

Przez Internet szybciej

Ratusz zachęca do korzystania z elektronicznej formy składania wniosków. Składanie wniosków przez internet jest proste i przyspiesza rozpatrzenie sprawy. Wniosek wpływa do urzędu nawet o miesiąc szybciej i jest wcześniej rozpatrywany. Ponadto system bankowy nie pozwoli złożyć niekompletnie wypełnionego wniosku – masz gwarancję, że wszystkie pola są uzupełnione i nie trzeba będzie uzupełniać ich w urzędzie. Może być jednak konieczne dołączenie później dodatkowych dokumentów, w zależności od sytuacji rodzinnej i dochodowej.

Jeśli nie wiesz, jak złożyć wniosek wejdź tutaj.

Tych z Państwa, którzy chcieliby jednak złożyć wniosek w formie papierowej ratusz informuje, że wnioski przyjmowane będą w godzinach pracy:
– w sekretariatach szkół publicznych na terenie Bydgoszczy S w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Bydgoszczy w centrum handlowym Zielone Arkady,
– w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1,
– w budynku D Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15,
– w siedzibie Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Wojska Polskiego 65.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama