20 lat województwa kujawsko-pomorskiego

Magdalena Jabłońska
,

Już 1 czerwca rozpocznie się kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabraknie atrakcji i polskich gwiazd: wystąpią między innymi Kayah, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Skrzynecka, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Hyży, Czesław Mozil, Dawid Kwiatkowski, Maria Sadowska, Monika Kuszyńska i Reni Jusis.

Tegoroczne święto zawita aż do 11 miast. Okazja jest wyjątkowa, w tym roku mija bowiem dokładnie 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorzy zadbali o to, by coś dla siebie znaleźli wszyscy mieszkańcy i goście województwa: od najmłodszych, aż po seniorów. Nie zabraknie więc koncertów, tradycyjnych potańcówek ze znanymi tancerzami, pokazów balonowych, wydarzeń artystycznych, naukowych, kulinarnych i sportowych. Czego możemy się spodziewać?

Zaczynamy od muzyki

1 czerwca, Dzień Dziecka, to czas na pierwsze wydarzenia w Grudziądzu. Parada Orkiestr Dętych Województwa, koncert grupy Rebel Babel & L.U.C, Potańcówka Międzypokoleniowa, kulinarna wyspa smaku, strefa zabaw dla najmłodszych, pokaz tańca Jana Klimenta i Lenki Klimentovej, to tylko część przygotowanych atrakcji. Gorący dzień zakończy o 21.00 występ jednego z najpopularniejszych obecnie polskich muzyków — Krzysztofa Zalewskiego.

Również pierwszego dnia czerwca bawić się będzie Włocławek. Na Bulwarach im. J. Piłsudskiego zmierzą się ze sobą najciekawsze kapele z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzieci będą mogły poszaleć w strefie zabaw oraz w atrakcyjnej formie poznać przepisy drogowe w miasteczku bezpieczeństwa. A nieco starsi — obejrzeć muzyczno-taneczne show z udziałem Stefano Terrazzino. Punktualnie o godzinie 20.30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru — Kayah.

Filmowa Bydgoszcz czy niebo nad Toruniem?

Wiele wrażeń czeka na mieszkańców Bydgoszczy, która w niedzielę 2 czerwca zamieni się w dziecięcą krainę za sprawą rodzinnego festynu „Bajkowa Bydgoszcz”. Dla najmłodszych zaplanowano kolorową paradę, która wyruszy z Placu Wolności, oraz festyn rodzinny na Wyspie Młyńskiej. W piątek 7 czerwca w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert upamiętniający 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy (wydarzenie biletowane).

Dzień później na Wyspie Młyńskiej zabrzmi najpiękniejsza muzyka filmowa związana z Kujawami i Pomorzem. Jest w czym wybierać, bo przez ostatnie sto lat w regionie powstało co najmniej kilkadziesiąt popularnych filmów i seriali. Większość możemy poznać w ramach Kujawsko-Pomorskiej Trasy Filmowej (www.film.kujawsko-pomorskie.pl). Na koncercie „Wyspa Kina” wystąpi śmietanka polskiej sceny muzycznej: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis, Marek Dyjak, Bovska i Marcelina. Artyści wykonają najpiękniejsze utwory do filmów, które powstały w regionie, bądź były zrealizowane przez pochodzących z niego twórców. Organizatorzy upamiętnią też jedną z największych przedwojennych gwiazd, urodzoną w Toruniu Helenę Grossównę. W tym roku mija 115 lat od narodzin i 25 lat od śmierci aktorki.

A co zobaczymy w Toruniu? Miasto Kopernika na pierwsze imprezy w ramach Święta Województwa poczeka do 5 czerwca. To wtedy w Centrum Kultury Dwór Artusa zabrzmi koncert „Pory Roku Vivaldiego z Mistrzem” w wykonaniu skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Jako soliści wystąpią uczniowie szkół muzycznych wyłonieni w przesłuchaniach.
Kulminacja wydarzeń nastąpi dwa dni później. Piątek, 7 czerwca, rozpocznie się od mszy świętej w Katedrze śś. Janów oraz od uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas której będą nadane honorowe obywatelstwa regionu. Uroczysty tytuł otrzymają prymas senior abp. Henryk Muszyński oraz fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Po południu warto spojrzeć na toruńskie niebo, zrobi się bowiem naprawdę kolorowo — ruszy Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia zaplanowano koncert „Pod wspólnym niebem”. O 21.00 na placu za Urzędem Marszałkowskim wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Czesław Mozil, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, The Dumplings i Mariusz Lubomski. Tematem przewodnim tradycyjnie już będą piosenki nawiązujące do nieba, gwiazd i kosmosu — czyli tego, co łączy wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, przekonań i szerokości geograficznej.

Kasia Skrzynecka w Inowrocławiu, Piasek w Brodnicy

Jak co roku Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawita także do Inowrocławia. W niedzielę, 2 czerwca, o godzinie 16.30 oraz o 19.00 w Parku Solankowym odbędą się pokazy tańca, które poprowadzi popularny tancerz Robert Kochanek. Natomiast o 17.30 w tym samym miejscu zaśpiewa wokalistka i aktorka Katarzyna Skrzynecka. Znana ze swojej energii artystka z pewnością błyskawicznie rozrusza zebraną publiczność!

Miłośników nauki na pewno przyciągnie coroczny AstroFestiwal, który odbędzie się 8 czerwca w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego w Brodnicy. W programie między innymi pokazy astronomiczne, prelekcje popularnonaukowe, obserwacje nieba, a ze spraw nieco bardziej przyziemnych — kulinarna Wyspa Smaku. Do gwiazd na firmamencie dołączy ta na scenie. Punktualnie o 22.00 wystąpi cieszący się ogromną popularnością Andrzej Piaseczny.

Sztuka i sport

Święto Województwa będziemy obchodzić także w innych miejscowościach Kujaw i Pomorza. W wielu z nich, m.in. Mroczy, Tucholi, Koronowie i Solcu Kujawskim pojawi się mobilna wystawa Galerii Rusz. Miasta regionu odwiedzi również specjalnie przygotowany okolicznościowy mural, a w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się koncert „W krainie uśmiechu”. Jak zwykle nie zabraknie wydarzeń sportowych: we Włocławku, Inowrocławiu, Bydgoszczy i Grudziądzu rozegrany zostanie uliczny turniej koszykarski 3X3 Basket Tour.

materiały nadesłane: Adriana Bąkowska

Reklama