130 lat komunikacji miejskiej

Wiktoria Raczyńska
,

Zabytkowe autobusy i tramwaje, drzwi otwarte w zajezdni Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, czy uroczysta parada ulicami miasta – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach uroczystości związanych ze 130. rocznicą uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Miasto Bydgoszcz, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, Miejskie Zakłady Komunikacyjne Bydgoszcz oraz Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapraszają do wspólnego świętowania 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Obchody odbędą się 2 czerwca (sobota) i decyzją Rady Miasta w tym dniu przejazdy wszystkimi liniami bydgoskiej komunikacji miejskiej będą bezpłatne. W ramach 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej, bydgoszczanie będą mogli podziwiać wystawy zabytkowych autobusów z różnych epok oraz zabytkowy tabor tramwajowy.

Autobusy pochodzące z różnych epok zaparkują przed Halą Widowiskowo-Sportową Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. Wystawa będzie obejmowała pojazdy od czasów międzywojennych, przez PRL do współczesności reprezentujących wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki takie jak Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Najstarszy autobus będzie pochodził z 1938 roku. Do Bydgoszczy zjadą się autobusy z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od godziny 10.00 do 14.00.

W ramach wydarzenia będzie także możliwość podziwiania zabytkowego taboru tramwajowego, który zostanie zaprezentowany na pętli tramwajowej Babia Wieś. Najstarszy z tramwajów będzie pochodził z 1896 roku. Tutaj również będzie można dotknąć historii, od przeszłości do współczesności. Będzie możliwość zobaczenia najstarszego w Polsce czynnego tramwaju elektrycznego z 1896 r., czy najnowszego niskopodłogowego Swinga z bydgoskiej Pesy. Wystawa dostępna dla mieszkańców od godziny 10.00 do 14.00.

Po obejrzeniu wystawy autobusów będzie je można powtórnie podziwiać w ruchu, ponieważ krótko po godzinie 14.00 wyruszą w uroczystą paradę ulicami miasta. Przejadą przez Wzgórze Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko. Około godziny 15.00 autobusy wrócą na parking przed Halę Łuczniczka i ruszą na trasy linii specjalnych.

Drzwi otwarte w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych

Od 15.00 Miejskie Zakłady Komunikacyjne zapraszają na drzwi otwarte w zajezdni autobusowej MZK Bydgoszcz. Do zajezdni będzie kursowała jedna z linii specjalnych obsługiwana taborem zabytkowym. Autobusy zabytkowe na liniach specjalnych będą kursowały z częstotliwością, co 15 minut. W celu łatwiejszego i szybszego dojazdu na parking przed Łuczniczką zwiększona zostanie częstotliwość kursowania komunikacji zastępczej „ZA T2.” Kursy także będą się odbywały z częstotliwością, co 15 minut.

materiały: bydgoszcz.pl

Reklama