101 wiolonczelistów walczy o najwyższe laury

Wiktoria Raczyńska
,

101 uzdolnionych młodych wiolonczelistów z całej Polski jest już w Bydgoszczy. Młodzi muzycy mają jeden cel – powalczyć o najwyższe laury w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych organizowanych już po raz 25. w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.

Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im. Zdzisławy Wojciechowskiej organizowane są przy współdziałaniu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Celem konkursu jest popularyzowanie wiolonczeli wśród uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, oraz rozwój muzykalności i wiedzy młodych wykonawców na temat interpretacji muzyki klasycznej.

Występy uczniów oceniać będzie jury składające się z wybitnych polskich muzyków i pedagogów. Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im. Zdzisławy Wojciechowskiej odbywają się co roku, w pięciu grupach wiekowych, a repertuar konkursowy jest bardzo zróżnicowany (utwory solo, z towarzyszeniem fortepianu, etiudy, koncerty, kaprysy, sonaty, wariacje, utwory o charakterze wirtuozowskim i kantylenowym).

Konkurs nosi imię Zdzisławy Wojciechowskiej (1907-1985), artystki o wybitnych kwalifikacjach wirtuozowskich i pedagogicznych, polskiej wiolonczelistki, nauczycielki szkół muzycznych w Bydgoszczy, instrumentalistki związanej z orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi działającymi w Bydgoszczy w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej. Pracowała w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Bydgoszczy (1945-1951), a później w Filharmonii Pomorskiej, pełniąc funkcję koncertmistrza.

Z bydgoskimi szkołami muzycznymi (Państwowa Niższa Szkoła Muzyczna, Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna, Liceum Muzyczne) związana była jako nauczyciel gry na wiolonczeli i prowadzący klasę kameralną od 1945 do 1971 roku. Jej absolwenci, uczniowie i zespoły kameralne zdobywały w latach 60. wysokie lokaty na ogólnopolskich przesłuchaniach szkół muzycznych II stopnia. Jej wychowankami ze szkoły średniej byli, m.in.: Roman Suchecki, przyszły rektor bydgoskiej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego i Stanisław Firlej, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Utrechcie, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 13 do 15 maja w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, ul. Andrzeja Szwalbego 1 oraz ul. Gdańska 71.

materiały nadesłane: Joanna Derenda-Łukasik, rzecznik PZSM

Reklama