100-lecie praw wyborczych kobiet w MCK

Magdalena Jabłońska
,

Cały dzień (24 listopada) poświęcony będzie 100-leciu praw wyborczych kobiet, czyli „Karty na stół”.

Obchodzimy w Polsce podwójną rocznicę. Z jednej strony świętujemy 100-lecie odzyskania przez kraj niepodległości, z drugiej strony budowanie suwerenności rozumianej jako upodmiotowienie zdecydowanie większej grupy obywateli – kobiet.

28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze.

Wcześniej nasze prababki działały też w partiach politycznych, organizacjach bojowych, społecznych, charytatywnych, prowadziły szeroką działalność, która doprowadziła do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

24 listopada MCK chce usiąść przy wspólnym stole i porozmawiać, o tym jak wygląda sytuacja kobiet z perspektywy 100 lat, co się zmieniło, a które problemy wydają się nadal zaskakująco aktualne.

Pamiętajmy, że uzyskiwanie przez kobiety praw to jest proces. Proces, który nadal trwa…

Program wydarzeń:

12.00-13.00 – spacer po Bydgoszczy śladami kobiet

13.00-14.00 – happening: pochód sufrażystek z elementami rekonstrukcyjnymi (okolice ulicy Mostowej)

15.00-18.00 – Strefa dziecięca, salonik secesyjny MCK, prowadzenie: Adam Gajewski i Piotr Drozdowski
Uwaga! Podczas wydarzenia będzie można nabyć koszulki Hurma tworzone z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.

15.00-18.00 – Otwarcie (kawiarnia Szpulka, foyer MCK)

„O patriotyzmie, który ma płeć” – wykład Małgorzaty Tkacz-Janik (Kongres Kobiet)
Wykład jest próbą odpowiedzi na pytanie, co kryje trzynaście dat: 1918, 1926, 1935, 1949, 1956, 1981, 1989, 1993, 2000, 2003, 2007, 2016, 2018, gdy spojrzymy na nie z perspektywy historii kobiet (herstoryczne), a nie jak zazwyczaj historycznie. Przez 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości Polki wielokrotnie mogły się przekonać, że dyskurs katolicko-narodowy całkowicie marginalizował pojęcie praw kobiet albo też sprawiał, że rozpatrywano je wyłącznie w kontekście tradycyjnie – jeśli nie wręcz archaicznie – pojętych powinności, matki, żony, opiekunki. Patriotyzm kobiecy, miłość do ojczyzny, inna od męskiej w kobiecym wydaniu przez stulecie pchała kobiety do działań w sferze publicznej. Jednocześnie rzeczywisty udział kobiet w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym reglamentowali mężczyźni. Nieoczywiste i zaskakująco powtarzalne doświadczenia ostatniego stulecia skłaniają więc do ciągłego podejmowania dyskusji nad rolą i miejscem Polek w polskim życiu publicznym oraz nad ich niewątpliwym, godnym lepszej pamięci patriotyzmem.

„Sztuka wyboru. Jak projektowanie dla kobiet wpływa na naszą rzeczywistość” – wykład Marty Kołacz (kuratorka i historyczka designu, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Nie od dziś wiadomo, że design wykorzystywany jest do kształtowania kobiecej tożsamości. Projektanci przyjmują pewne założenia dotyczące miejsca, jakie kobiety zajmują zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Co więcej, świat designu segreguje produkty na damskie i męskie, choć np. tworzenie wersji długopisów „dla niej” i „dla niego” jest co najmniej dziwne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niedorzeczna w momencie, kiedy produkty w różowych opakowaniach nie tylko rażą infantylnością, ale także wyższą ceną. Ubrania, maszynki do golenia, czy kosmetyki obarczone „różowym podatkiem” to norma. Podczas wykładu wskazane zostaną stereotypy, ale także wartościowe praktyki wykorzystywane przy tworzeniu przedmiotów dedykowanym kobietom.

Panel dyskusyjny

– Beata Maciejewska – Fundacja Przestrzenie Dialogu, pełnomocniczka Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju; edukatorka, autorka programów rozwojowych, feministka

– Marta Kołacz – kuratorka i historyczka designu, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

– Lucyna Tataruch – redaktorka prowadząca „Miast Kobiet”

– Piotr Sieńko – bydgoski koordynator akcji „Ratujmy Kobiety”, działacz Nieformalnej Grupy Inicjatywnej

– Michał Bukowiński – adwokat Bydgoskiej Izby Adwokackiej, działacz społeczny

– Agata Ciesielska – autorka wystawy prezentowanej w Kawiarni Szpulka „Ja-Kobieta”

Prowadzenie: dr Monika Opioła-Cegiełka – Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW

Wernisaż wystawy Agaty Ciesielskiej „Ja-Kobieta” (wystawa czynna od 24 listopada do 16 grudnia 2018)

„Otoczona od dzieciństwa atlasami anatomicznymi mojej mamy zafascynowałam się tym, co kryje ludzkie ciało. Każdy żywy organizm stanowi wyjątkowy, odrębny świat, który jest obdarzony indywidualnym temperamentem. W mojej pracy artystycznej ciało stanowi podstawę tworzenia. Na tej szczególnej wystawie zdecydowałam się poświęcić uwagę kobiecie. Jej tytuł nawiązuje do moich osobistych przeżyć. Jestem przekonana, że owe doświadczenia w gruncie rzeczy mają charakter uniwersalny. Ja-kobieta byłam nieszczęśliwa, zagubiona, uzależniona od wielkich uniesień, a dziś jestem spełniona, zrównoważona i pełna miłości. W przyszłość patrzę z nadzieją. Ekspozycja prezentuje grafiki, kolaże oraz rysunki, które są owocem moich odczuć dotyczących obcowania kobiety z samą sobą oraz jej relacji z mężczyznami. Prace zostały wybrane spośród trzech cykli: Anatomia grzechu, Relationships oraz Szkice intymne, gdzie wyselekcjonowane układy mają przedstawić nam zarówno świat kobiet silnych i wyzwolonych, jak i tych uzależnionych od mężczyzn. Prace, pomimo osobistego zaangażowania, często mają charakter uniwersalny oraz żartobliwy. Wystawa tworzy swoistą opowieść na temat nieoczywistej natury kobiety.”

Urodzona w 1990 roku w Bydgoszczy. W 2014 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na kierunku grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (specjalizacja: litografia w pracowni u prof. Piotra Gojowego i dr. Tomasza Barczyka). Uhonorowana Medalem Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny. Obecnie jest doktorantką na macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie grafiką artystyczną. Na jej dorobek artystyczny składa się dwanaście wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama