1. Memoriał Ireny Szewińskiej

Magdalena Jabłońska
,

1. Memoriał Ireny Szewińskiej rozpocznie się 12 czerwca, o godzinie 17.00, na stadionie Zawiszy. Tematem przewodnim spotkania poprzedzającego zawody były przygotowania do tego prestiżowego wydarzenia, które po raz pierwszy zagościło w kalendarzu wydarzeń lekkoatletycznych w Bydgoszczy.

– Cieszę się, że tak ważne wydarzenie w historii polskiej lekkiej atletyki możemy zorganizować w Bydgoszczy. Niezwykle prestiżowe jest to, że ten memoriał odbędzie się w mieście, z którym Irena Szewińska była bardzo związana, biła tutaj rekord świata, jest honorowym obywatelem Bydgoszczy – rozpoczął dyrektor memoriału Krzysztof Wolsztyński.

– Chcieliśmy zrobić wszystko, aby ta pierwsza, inauguracyjna edycja memoriału odbyła się właśnie w Bydgoszczy i się udało. Wiemy, że pani Irena była niesamowitą postacią w świecie lekkiej atletyki, bywała na wielu wydarzeniach w naszym mieście i organizacja memoriału jej pamięci jest wyrazem naszego szacunku dla niej – przekazała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Zanim wszystkie oczy zostaną skierowane na stadion Zawiszy, dzień wcześniej (11 czerwca) w przepięknej scenerii Wyspy Młyńskiej odbędzie się pierwsza konkurencja memoriału – skok o tyczce mężczyzn. Na liście startowej znajdują się tak znane nazwiska jak Paweł Wojciechowski (halowy mistrz Europy z Glasgow), czy Piotr Lisek (drugie miejsce na Halowych Mistrzostwach Europy). Na pojedynek tych dwóch zawodników czekać będą kibice zgromadzeni w tym urokliwym miejscu Bydgoszczy. Początek konkursu o godzinie 17.00.

– To jest zaszczyt móc wystartować w takim wydarzeniu, jakim jest 1. Memoriał Ireny Szewińskiej. Dobrze się stało, że pamięć o pani Irenie będziemy kultywować w Bydgoszczy. Konkurs skoku o tyczce odbędzie się dzień wcześniej, więc liczę, że bydgoszczanie tłumnie zjawią się w tym pięknym miejscu i będą dopingować mnie oraz moich konkurentów, w tym Piotra Liska. Będę na wszystkich mieszkańców czekać na Wyspie Młyńskiej i zrobię wszystko, aby skakać jak najwyżej – zapowiedział Paweł Wojciechowski.

– Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał kilka ofert mniej lub bardziej poważnych od potencjalnych organizatorów, lecz oferta z Bydgoszczy okazała się najbardziej konkretna. Jako osoba związana z Bydgoszczą jestem zadowolony, że tutaj odbędą się zawody poświęcone tej wybitnej lekkoatletce. Bardzo dobra infrastruktura pozwala na organizowanie tutaj wydarzeń na najwyższym poziomie. Wierzę, że ten memoriał będzie idealnym przetarciem przed sierpniowymi Drużynowymi Mistrzostwami Europy – powiedział Sebastian Chmara.

Na koniec głos zabrał ponownie prezes KPZLA, który odniósł się do tego co najciekawsze, czyli pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej. – Przechodząc do pojedynków, na stadionie Zawiszy zobaczymy bardzo interesujące zawody, a w nich najszybsze zawodniczki nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet, czyli „aniołki Matusińskiego”, które powalczą w biegu indywidualnym, mistrzynię Europy Ewę Swobodę, która zmierzy się z reprezentantką RPA Cariną Horn, która w zeszłym sezonie osiągnęła rezultat 10.98. Bardzo ciekawy pojedynek będzie także w konkursie rzutu młotem IAAF Hammer Throw Challenge, gdzie zobaczymy czołówkę miotaczy, a wśród nich Polaków – Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego. To nie wszystkie niespodzianki, które czekają na kibiców 12 czerwca. Na koniec powiem, że najciekawszym biegiem będzie męskie 800m, a dlaczego to przekonają się państwo niebawem – zakończył dyrektor 1. Memoriału Ireny Szewińskiej.

materiały nadesłane: Mateusz Bosiacki

Reklama